Władze Węgier zapowiadają bardziej restrykcyjną politykę pieniężną, a jednocześnie zwrot podatku rodzinom z dziećmi.

Premier Węgier Viktor Orbán ogłosił w środę, że jego kraj mimo środków przedsięwziętych w celu przeciwdziałania recesji w dobie koronawirusa kroczy drogą redukowania długu publicznego. W 2020 r. był on równy 8,1 proc. PKB. W roku bieżącym ma się zmniejszyć do poziomu 7,5 proc., zaś w roku 2022 ma nie przekroczyć 5,9 proc. Ta pozytywna perspektywa skłoniła premiera Węgier do ważnej deklaracji w zakresie polityki fiskalnej.

Orbán ogłosił, że jeśli w bieżącym roku wzrost gospodarczy sięgnie poziomu 5,5 proc. zdecyduje się na zwrot podatku PIT jego płatnikom wychowującym dzieci, podał portal Hungary Today. Zwrot podatku w takich przypadkach zostanie przeprowadzony w okresie stycznia i lutego przyszłego roku. Rząd Węgier chce także podnieść płacę minimalną do poziomu 200 tys. euro to jest równowartości 575 euro. Rozważane są także cięcia podatków od małych i średnich przedsiębiorstw.

Orbán powiedział, że pełne zatrudnienie i moratorium kredytowe były kluczowymi krokami w celu uniknięcia długoterminowych ekonomicznych skutków pandemii. Powiedział, że moratorium na spłatę pożyczek zostało przesunięte do września, aby umożliwić rozmowy na temat stopniowego wycofywania tego środka. Stwierdził, że choć zrozumiałe jest, iż banki i sektor finansowy chcą jak najszybciej powrócić do regularnych spłat kredytów, potrzebny jest „ostrożny plan” dodając, że wygaszanie moratorium jest nadal przedmiotem rozmów.

Tymczasem prezes Narodowego Banku Węgier György Matolcsy mówił o możliwości przestawienia polityki pieniężnej na bardziej restrykcyjne tory. Już w czerwcu podniesiona może zostać bazowa stopa procentowa. Matolcsy stwierdził, że ruch taki jest konieczny ze względu na rosnącą inflację, która na Węgrzech jest już najwyższa w całej Unii Europejskiej przekroczywszy 5 proc. rok do roku.

Czytaj także: Viktor Orbán przyjął chińską szczepionkę na koronawirusa [+VIDEO]

hungarytoday.hu/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz