Według szacunków NBP opartych m.in. na liczbie wydanych wiz do pracy i działalności gospodarczej, Kart Polaka, zezwoleń na pobyt czy oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, obecnie w Polsce pracuje ponad milion imigrantów, w tym blisko 900 tys. Ukraińców.

Narodowy Bank Polski przygotował szacunki dotyczące efektywnej liczbie imigrantów w Polsce. Opracowano je na podstawie liczby wydanych wiz do pracy i działalności gospodarczej, Kart Polaka, zezwoleń na pobyt stały, czasowy i rezydenta długoterminowego UE, a także oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnorentowego w ZUS. Z uwagi na czasowy charakter pracy zdecydowanej większości migrantów zarobkowych z Ukrainy i Białorusi w Polsce, założono, że statystycznie pracują oni w naszym kraju przeciętnie przez około 7 miesięcy w roku.

Zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że obecnie w polskiej gospodarce pracuje ponad 1 mln imigrantów.

– Napięcia na rynku pracy są w dużym stopniu łagodzone przez napływ imigrantów – powiedział Kotłowski. – Teraz jest to prawie 900 tys. imigrantów z samej Ukrainy, do tego dochodzą imigranci z innych krajów, między innymi z Białorusi. Wydaje nam się, że jest to już powyżej 1 mln efektywnie pracujących imigrantów w gospodarce polskiej.

Czytaj także: Ambasada Ukrainy: w Polsce jest 1,5 mln ukraińskich imigrantów zarobkowych

Według wcześniejszych szacunków NBP, w 2018 roku w Polsce przeciętnie pracowało 900 tys. imigrantów. W okresach szczytowych liczba ta może sięgać 1,2 mln. Tym samym można szacować, że 5 proc. osób pracujących w Polsce to Ukraińcy. Firm Selectivv w oparciu o dane pochodzące od operatorów telekomunikacyjnych podała kilka miesięcy temu, że w styczniu 2019 roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln migrantów z Ukrainy.

Czytaj także: Agencja pracy prowadzona przez Ukraińca załatwiła nielegalną pracę w Polsce jego rodakom

Jak informowaliśmy wcześniej, według danych na koniec września br. 499 601 obywateli Ukrainy było objętych ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi w Polsce. Łącznie w ZUS ubezpieczonych jest 665 tys. cudzoziemców. Ukraińcy stanowią 75 proc. z nich. Liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła ponad dziesięciokrotnie, ale nie rośnie już jednak tak szybko jak w ostatnich kilku latach.

Jak pisaliśmy wcześniej, dziennik „Rzeczpospolita” zachwalał masowy napływ do Polski imigrantów zarobkowych z Ukrainy twierdząc, że mocno przyczynili się do wzrostu PKB i polskiego „boomu gospodarczego”, wyrażając przy tym żal, że „za mało dbamy, by ich zatrzymać”. Jednocześnie gazeta przyznała, że nie przyczynia się to do wzrostu produktywności w Polsce, a pośrednio dane świadczą o tym, że polska gospodarka zbytnio przyzwyczaiła się od siły roboczej z zagranicy.

Czytaj więcej: „Rzeczpospolita”: masowy napływ Ukraińców poprawił wzrost PKB, ale nie produktywności

Jak pisaliśmy, z danych Eurostatu wynika, że w 2018 roku Polska wydała 635 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza UE, najwięcej najwięcej spośród krajów członkowskich Unii. Ponad 400 tys. zezwoleń przyznano Ukraińcom, a ponad 125 tys. Białorusinom, głównie z powodów związanych z zatrudnieniem. Polska wydała też najwięcej pozwoleń z tego powodu – 328 tys.

Przeczytaj: Co trzeci migrant z Ukrainy chce zostać w Polsce – opublikowano wyniki badań ukraińskich socjologów

Czytaj także: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

Business Centre Club, proimigracyjna organizacja pracodawców twierdzi, że do 2025 roku w Polsce będzie brakować 2,5 mln pracowników i tylko imigranci mogą uzupełnić tę lukę. Proponuje w związku z tym uproszczenia procedur dotyczących ściągania i zatrudniania cudzoziemców oraz umożliwienia im łatwiejszego osiedlania się w Polsce.

PRZECZYTAJ: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Czytaj również: Na progu imigracyjnej katastrofy. Skończymy ja Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

PAP / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply