W poniedziałek, w przypadające święto narodowe Szwecji, rekordowa liczba imigrantów, prawie 90 tys., otrzymała potwierdzenie nadania szwedzkiego obywatelstwa. Przybysze z Syrii stanowią jedną trzecią z nich.

Większość imigrantów, którzy otrzymali w poniedziałek szwedzkie obywatelstwo stanowili mężczyźni. Według Szwedzkiego Urzędu Statystycznego rekordowa liczba, prawie 90 tys., jest efektem fali migracyjnej z 2015 roku – podał w poniedziałek PAP. Wówczas o azyl w Szwecji wystąpiło ponad 162 tys. osób.

Większość z nich stanowią imigranci z Syrii, Somalii, Afganistanu oraz Erytrei.

Do Szwecji wyemigrowało w latach 2015-2021 160 tys. obywateli Syrii. Ponad 100 tys. z nich otrzymało szwedzkie obywatelstwo.

Liczba osób innego niż szwedzkie pochodzenia wzrosła w 2020 roku w 232 z 290 gmin. Większość imigrantów mieszka w Botkyrka i Soedertaelje pod Sztokholmem, a także w Haparanda na północy kraju przy granicy z Finlandią.

Obowiązujące w Szwecji przepisy o przyznaniu obywatelstwa są jednymi z najbardziej liberalnych w Europie. Aby starać się o paszport należy przebywać w Szwecji co najmniej cztery lata. Znajomość języka oraz zaliczenie testu wiedzy o funkcjonowaniu państwa i jego historii nie są wymagane.

Poniedziałkowe święto narodowe jest obchodzone w Szwecji na pamiątkę koronacji 6 czerwca 1523 roku Gustawa Wazy. Tego samego dnia w 1809 roku uchwalono również pierwszą konstytucję Szwecji.

Przypomnijmy, że w Szwecji w kwietniu wybuchły kilkudniowe zamieszki po spaleniu Koranu przez Rasmusa Paludana z duńskiej antymuzułmańskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia). Czterdzieści osób zostało rannych. Szef szwedzkiej policji przyznał, że po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której celem sprawców było pozbawienie policjantów życia.

Zobacz także: Szwecja: Goeteborg opanowany przez gangi, w tym ze środowisk imigrantów

W styczniu br. po raz pierwszy szef szwedzkiej policji przyznał publicznie, że wzrost przestępczości zorganizowanej wynika z migracji i braku integracji. Pod koniec kwietnia premier Szwecji Magdalena Andersson krytycznie oceniła efekty szwedzkiej polityki imigracyjnej. “Szwecja nie zdołała zintegrować ogromnej liczby imigrantów, których przyjęła w ciągu ostatnich dwóch dekad” – podkreśliła.

W ubiegłym roku portal The Economist napisał, że w ciągu ostatnich 15 lat Szwecja miała najwyższy w Europie wskaźnik zgonów z powodu strzelanin. Ponadto, szwedzki rząd ogłosił, że rozważy rozszerzenie przepisów bezpieczeństwa narodowego, aby umożliwić policji szpiegowanie podejrzanych gangów, ponieważ władze próbują powstrzymać wzrost strzelanin, które do sierpnia 2021 roku doprowadziły do ​​ponad 26 zgonów.

Czytaj także: Szwecja zbiera żniwo polityki pobłażania imigrantom

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply