Premier Szwecji Magdalena Andersson krytycznie oceniła efekty szwedzkiej polityki imigracyjnej.

Szwecja nie zdołała zintegrować ogromnej liczby imigrantów, których przyjęła w ciągu ostatnich dwóch dekad – przyznała w czwartek premier Szwecji Magdalena Andersson. Według niej sprowadzanie migrantów skończyło się powstaniem w kraju dwóch równoległych społeczeństw i wzrostem przestępczości zorganizowanej.

„Pozwolono na segregację tak daleko, że mamy w Szwecji równoległe społeczeństwa. Żyjemy w tym samym kraju, ale w zupełnie innych rzeczywistościach” – powiedziała Andersson na konferencji prasowej, na której zapowiedziała rozpoczęcie szeregu inicjatyw na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Andersson zrzucała winę na przestępców i twierdziła, że zarówno islamizm, jak i prawicowy ekstremizm mogły się w Szwecji rozwijać.

„Integracja była zbyt słaba w czasie, kiedy mieliśmy dużą imigrację. Społeczeństwo było zbyt słabe, zasoby policji i opieki społecznej były zbyt słabe” – przyznawała premier Szwecji.

Andersson powiedziała, że ​​chce wprowadzić lokalne rady ds. przestępczości młodzieżowej, w których mogłyby współpracować służby socjalne i policja. Zaproponowała też narzędzia, dzięki którym młodzież pozostanie w szkołach bez zgody rodziców, zamiast trafić na ulicę.

Uznanie faktu fiaska integracji migrantów przez szwedzką premier nastąpiło po brutalnych zamieszkach z początku tego miesiąca, w których ponad 100 policjantów zostało rannych. Przemoc wybuchła po tym, jak szwedzko-duński polityk spalił Koran na wiecu w Joenkoepingu i deklarował zamiar spalenia kolejnych jego egzemplarzy w Linkoepingu, Norrkoepingu, Sztokholmie oraz w Landskronie.

Liczba osób w Szwecji urodzonych poza jej granicami podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch dekad do 2 milionów, czyli jednej piątej populacji.

Po dekadach liberalnej polityki migracyjnej Szwecja obecnie prowadzi jedną z najbardziej restrykcyjnych polityk migracyjnych w UE.

PRZECZYTAJ: Szwecja zbiera żniwo pobłażania imigrantom

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply