Pentagon: amerykańskie haubice są już na Ukrainie

Ponad połowa z 90 amerykańskich haubic M777 trafiła już na Ukrainę – przekazał w środę rzecznik Pentagonu John Kirby.

Jak podaje portal Stars and Stripes, rzecznik Pentagonu John Kirby potwierdził w środę, że w rękach Ukraińców jest już ponad połowa z 90 obiecanych Ukrainie haubic M777. Broń ta znalazła się w dwóch pakietach pomocy USA o wartości 800 milionów dolarów każdy, zatwierdzonych odpowiednio 13 kwietnia i 21 kwietnia.

Kirby potwierdził też, że na początku tego tygodnia zakończyło się szkolenie pierwszej grupy ukraińskich żołnierzy z obsługi amerykańskich haubic. Szkolenie odbywało się w nieokreślonym miejscu poza granicami Ukrainy. Przeszkoleni żołnierze mają teraz szkolić następnych. Obecnie Amerykanie “pracują nad szkoleniem” kolejnych 50 Ukraińców.

Według ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa szkolenie ukraińskich artylerzystów przebiegło z powodzeniem – mają oni trafiać w cel “za pierwszym razem”.

Przypomnijmy, że Ukraina otrzymała cztery haubice M777 kalibru 155 mm także od Kanady. W środę przekazanie tej broni Kijowowi w ilości sześciu sztuk zapowiedziała Australia.

M777 to 155-milimetrowa haubica holowana zaprojektowana pod koniec lat 90. XX wieku. Używana jest m.in. przez armie USA, Kanady, Australii a także Indii. Jak podaje Interia, jej podstawową zaletą jest mobilność – może być holowana przez wszystkie pojazdy wyposażone w pneumatyczny układ hamulcowy o napędzie 4×4 i masie powyżej 2,5 tony, a na krótkie odległości również przez dużo mniejsze pojazdy typu Humvee czy Land Rover Defender. Można je też podwiesić pod helikopterem i przemieścić na polu bitwy. Lufa haubicy M777 ma żywotność około 2650 wystrzałów i jest kompatybilna natowską amunicją kalibru 155 mm.

Nieoficjalnie wiadomo, że Kanada w pakiecie z haubicami wysyła Ukrainie pociski Excalibur naprowadzane za pomocą GPS. Uderzają w cel z dokładnością do 2 metrów, w przypadku M777 na dystansie 35-40 km, co ma dać Ukraińcom przewagę donośności nad rosyjskimi haubicami.

Kresy.pl / stripes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply