Australia przekaże Ukrainie haubice M777 wraz z amunicją

Australia przekaże Ukrainie sześć lekkich holowanych haubic M777 kalibru 155 mm i amunicję. Ma to związek z nasileniem rosyjskiej ofensywy w Donbasie.

Australia poinformowała o przekazaniu sześciu lekkich haubic holowanych M777 155 mm i amunicji Ukrainie. To odpowiedź na prośbę Stanów Zjednoczonych i ambasadora Ukrainy w Australii, by przekazać ukraińskim siłom zbrojnym ciężką artylerię – podaje Sky News w środę. Ma to związek z nasileniem przez Rosję ofensywy w Donbasie.

“To dodatkowa pomoc wojskowa, która ma na celu wsparcie Ukrainy w jej reakcji na brutalną, bezlitosną i nielegalną inwazję Rosji” – podkreślił w środę premier Australii Scott Morrison.

Morrison przypomniał, że Australia przekazała Ukrainie, od początku inwazji, pomoc o wartości 225 mln dolarów. Kraj zapowiedział też przekazanie 65 mln dolarów na pomoc humanitarną, a także 70 tys. ton węgla.

“Rząd Australii ponownie wyraża nasze zdecydowane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy (…) Australia stoi po stronie narodu ukraińskiego i ponownie wzywa Rosję do zaprzestania niesprowokowanej, niesprawiedliwej i nielegalnej inwazji na Ukrainę” – podkreśla australijski rząd.

Deklaruje także, że będzie nadal poszukiwał możliwości udzielenia pomocy wojskowej ukraińskim siłom zbrojnym.

W ubiegłym tygodniu kanadyjskie władze ujawniły, że Kanada wysyła Ukrainie haubice M777 kalibru 155mm. Nieoficjalnie wiadomo, że w pakiecie z haubicami są pociski Excalibur naprowadzane za pomocą GPS.

M777 to 155-milimetrowa haubica holowana zaprojektowana pod koniec lat 90. XX wieku. Używana jest m.in. przez armie USA, Kanady, Australii a także Indii. Jej podstawową zaletą jest mobilność – może być holowana przez wszystkie pojazdy wyposażone w pneumatyczny układ hamulcowy o napędzie 4×4 i masie powyżej 2,5 tony, a na krótkie odległości również przez dużo mniejsze pojazdy typu Humvee czy Land Rover Defender. Można je też podwiesić pod helikopterem i przemieścić na polu bitwy. Lufa haubicy M777 ma żywotność około 2650 wystrzałów i jest kompatybilna natowską amunicją kalibru 155 mm. Z kolei sprawdzone w Iraku pociski Excalibur uderzają w cel z dokładnością do 2 metrów, w przypadku M777 na dystansie 35-40 km, co da Ukraińcom przewagę donośności nad rosyjskimi haubicami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podawaliśmy, że Holandia zamierza wysłać Ukrainie Panzerhaubitze 2000 155 mm (PzH 2000). Niemcy mają przeszkolić ukraińskich wojskowych z ich obsługi. Szkolenie ukraińskich żołnierzy będzie odbywało się na terytorium Polski lub Niemiec. Nie sprecyzowano, o jaką ilość sprzętu chodzi.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i powiedział, że poprosi Kongres o więcej pieniędzy na wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiego wojska.

Wcześniej Joe Biden ogłosił, że w ramach dodatkowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dolarów, wejdzie także ciężka artyleria. Pakiet obejmuje m.in. 18 haubic kal. 155 mm i 40 000 pocisków artyleryjskich, a także dziesięć radarów przeciwartyleryjskich AN/TPQ-36, dwa radary AN/MPQ-64 Sentinel, 200 transporterów opancerzonych M113 i 11 śmigłowców Mi-17.

Wielka Brytania dostarcza Ukrainie 120 opancerzonych wozów patrolowych, w tym typu Mastiff, które mogą być używane jako pojazdy rozpoznawcze lub patrolowe, a także 20 samobieżnych haubic AS90 i dziesiątki tysięcy pocisków. Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Polsce z obsługi haubic AS90.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwracaliśmy uwagę, że nowe informacje z czeskich mediów i zdjęcia zamieszczone w sieci wskazują, że z Czech na Ukrainę wysyłane są stare, samobieżne armatohaubice 2S1 Goździk kal. 122 mm.

Emmanuel Macron poinformował z kolei, że Francja dostarcza Ukrainie „różne rodzaje broni”, w tym pociski przeciwczołgowe MILAN i armatohaubice CAESAR.

Przedstawiciele rządów Włoch i Holandii zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, że ich kraje wyślą broń na Ukrainę. Brytyjczycy wysyłają Ukraińcom także samobieżne zestawy przeciwlotnicze Stormer, a kanclerz Niemiec zaaprobował przekazanie środków na specjalny fundusz na zakup broni, z którego będzie mogła skorzystać Ukraina.

Zobacz także: Brytyjski generał: do Polski miałoby trafić kilkadziesiąt czołgów Challenger 2

skynews.com.au / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply