Ukraiński sztab przyznaje, że Rosjanie mają lądowe połączenie z Krymem

Ukraińska armia w komunikacie potwierdziła, że Rosjanom „udało się częściowo osiągnąć sukces w donieckim rejonie operacyjnym”. Chodzi o uzyskanie lądowego korytarza między obwodem rostowskim a Krymem.

W opublikowanym w nocy z czwartku na piątek komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zaznaczono, że siłom rosyjskim jak dotąd nie udało się zrealizować zadań operacyjnych: osiągnięcie granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego, otoczenie Kijowa, kontrolowanie Ukrainy po lewej stronie Dniepru.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

535.18 PLN    (2.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednocześnie, ukraiński sztab oficjalnie przyznał, że Rosjanie osiągnęli znaczący cel na południu. „Przeciwnikowi udało się częściowo osiągnąć sukces w donieckim rejonie operacyjnym, w kwestii dalszego, tymczasowego utrzymania lądowego korytarza między obwodem rostowskim a Tymczasowo Okupowanym Terytorium Autonomicznej Republiki Krymu.

Dodano też, że Rosjanie dalej uzupełniają straty, prowadząc przygotowania i przemieszczając rezerwowe jednostki swoich sił zbrojnych. Ponadto, na południowym-wschodzie, „na kierunku donieckim”, siły rosyjskie utrzymują zdobyte rubieże. Zaznaczono, że główne wysiłki Rosji koncentrują się na zdobyciu miast Popasna, Rubiżne i Mariupol, ale na razie bez powodzenia.

Z kolei komunikat z piątku wieczorem podaje, że wciągu dnia Rosjanie w dalszym ciągu przegrupowywali swoje oddziały, przygotowując się do wznowienia działań ofensywnych. Zaznaczono, że w niektórych miejscach podejmowali próby natarć, starając się tez zadać straty siłom ukraińskim, ale bez wyraźnego skutku. Według Ukraińców, siły rosyjskie starają się odzyskać odpowiednią gotowość bojową, uzupełnić amunicję i paliwo, żeby przygotować się do ofensywy.

Jak pisaliśmy, w piątek pierwszy zastępca szefa Sztabu generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, gen. płk. Siergiej Rudskoj podał oficjalne rosyjskie dane o stratach poniesionych przez rosyjską armię od początku inwazji na Ukrainę. „Na dziś poległo 1351 żołnierzy, a 3825 odniosło rany” – poinformował gen. Rudskoj.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz