Kanada przekazała Ukrainie haubice M777

W ubiegłym tygodniu kanadyjskie władze ujawniły, że Kanada wysyła Ukrainie haubice M777 kalibru 155mm. Nieoficjalnie wiadomo, że w pakiecie z haubicami są pociski Excalibur naprowadzane za pomocą GPS.

Kanadyjska stacja CBC podała w piątek, powołując się na swoje źródła, że Kanada w ostatnim czasie wysłała Ukrainie 4 z posiadanych 37 haubic M777.

Premier Justin Trudeau ujawnił w środę plan wysłania Ukrainie „ciężkiej artylerii”, ale nie przedstawił żadnych szczegółów. „Nie mogę w tym momencie wchodzić w szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób i co dokładnie im przekazujemy”.

Trzy anonimowe źródła CBC przekazały, że chodzi o 4 z 37 haubic M777 zakupionych przez Kanadę podczas wojny w Afganistanie.

W piątek kanadyjskie ministerstwo obrony potwierdziło wysyłkę haubic M777 bez podawania, ile ich wysłano, zasłaniając się względami bezpieczeństwa. Haubice zostały wysłane „we współpracy z amerykańskimi sojusznikami”.

Jedno z trzech źródeł stacji stwierdziło, że Ukrainie przekazano też pewną liczbę precyzyjnie naprowadzanych pocisków Excalibur, które pozostały po wojnie w Afganistanie. Pociski, które są naprowadzane za pomocą GPS, są warte około 112 dolarów za sztukę.

M777 to 155-milimetrowa haubica holowana zaprojektowana pod koniec lat 90. XX wieku. Używana jest m.in. przez armie USA, Kanady, Australii a także Indii. Jak podaje Interia, jej podstawową zaletą jest mobilność – może być holowana przez wszystkie pojazdy wyposażone w pneumatyczny układ hamulcowy o napędzie 4×4 i masie powyżej 2,5 tony, a na krótkie odległości również przez dużo mniejsze pojazdy typu Humvee czy Land Rover Defender. Można je też podwiesić pod helikopterem i przemieścić na polu bitwy. Lufa haubicy M777 ma żywotność około 2650 wystrzałów i jest kompatybilna natowską amunicją kalibru 155 mm. Z kolei sprawdzone w Iraku pociski Excalibur uderzają w cel z dokładnością do 2 metrów, w przypadku M777 na dystansie 35-40 km, co da Ukraińcom przewagę donośności nad rosyjskimi haubicami.

CZYTAJ TAKŻE: USA, Wlk. Brytania i Kanada wyślą Ukraińcom artylerię

Kresy.pl / cbc.ca / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply