Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego jest obecnie realne i nie można go lekceważyć – oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, który Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swoim kanale Telegram w poniedziałek wieczorem. Stwierdził, że „Rosja opowiada się za redukcją tego zagrożenia”.

Ławrow został zapytany o ryzyko wybuchu trzeciej wojny światowej, a także o to, czy obecna sytuacja jest porównywalna z kryzysem kubańskim w 1962 r. „Nie chciałbym sztucznie go wyolbrzymiać, choć wielu by tego chciało, ale niebezpieczeństwo jest poważne, realne i nie wolno nam go lekceważyć. Obecnie ryzyko jest znaczne” – powiedział, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że Rosja „chce zmniejszyć to ryzyko”.

Szef rosyjskiej dyplomacji obarczył USA i Wielką Brytanię winą za „brak dialogu”. „Stany Zjednoczone praktycznie zerwały wszelkie kontakty tylko dlatego, że byliśmy zobowiązani do obrony Rosjan na Ukrainie” – stwierdził.

„Ani Londyn, ani Waszyngton” nie doradziłby prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby przyspieszył negocjacje – powiedział, cytowany przez portal Deutsche Welle. „Za każdym razem radzą Zełenskiemu, aby zaostrzył swoją pozycję” – dodał.

Wyraził opinię, że zachodnie dostawy zaawansowanej broni, w tym pocisków przeciwpancernych Javelin, pojazdów opancerzonych i dronów, były „prowokacyjnymi środkami, obliczonymi na przedłużenie konfliktu, a nie na jego zakończenie”.

Stwierdził, że „NATO jest w istocie zaangażowane w wojnę z Rosją”.

Szef rosyjskich sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kirilłow oskarżył w sobotę Stany Zjednoczone o „przygotowywanie prowokacji mającej na celu oskarżenie Rosji o użycie broni jądrowej”.

„Stany Zjednoczone przygotowują prowokacje, by oskarżyć stronę rosyjską o użycie chemicznej, biologicznej lub taktycznej broni jądrowej” – stwierdził.

Przypomnijmy, że podsekretarz stanu USA, Victoria Nuland, została zapytana w piątek o możliwość użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej wobec Ukrainy. Nie wykluczyła takiej możliwości. „Mamy do czynienia z Putinem, który już wydał rozkaz popełnienia straszliwych, brutalnych zbrodni wojennych. Tak więc wszystko jest możliwe i musimy być przygotowani na użycie przez Rosję różnych rodzajów broni z katastrofalnymi skutkami” – powiedziała Nuland.

Jak podkreśliła, USA i inne państwa NATO wysyłają Putinowi sygnały, że użycie broni jądrowej „będzie katastrofą nie tylko dla Ukrainy i świata, ale także dla samego Putina i Rosji”.

Nuland zadeklarowała, że w razie spełnienia się „katastrofalnego scenariusza”, Ukraina nie zostanie pozostawiona „sama”.

Zobacz także: Rzecznik Kremla: Użyjemy broni jądrowej tylko w jednym przypadku

reuters.com / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz