USA nie pozostawią Ukrainy “samej”, jeśli Rosja użyje wobec niej broni jądrowej – powiedziała portalowi Europejska Prawda podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

Ukraiński portal Europejska Prawda opublikował w piątek wywiad z podsekretarz stanu USA Victorią Nuland. Amerykańska dyplomatka pytana o dostawy broni na Ukrainę powiedziała, że USA dostarczyły już Ukrainie broń o wartości ponad 4 mld dolarów.

Jak stwierdziła, Amerykanie wysyłają Ukraińcom broń zgodnie z “listą zakupów” przedłożoną im przez ukraińską armię i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nuland potwierdziła, że USA dostarczają już systemy MLRS w ramach ostatniego pakietu pomocy wojskowej. “Ponadto obecnie współpracujemy z innymi sojusznikami w NATO, aby wyposażyć Ukrainę w więcej systemów reaktywnych” – dodawała.

Nuland podkreślała, że kilka krajów NATO dostarcza Ukrainie części do samolotów, dzięki czemu ukraińskie lotnictwo ma obecnie więcej samolotów niż jeszcze tydzień temu. Według niej są też państwa, które “pracują nad samolotami”.

Pytana o możliwość użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej wobec Ukrainy Nuland nie wykluczyła takiej możliwości.

“Mamy do czynienia z Putinem, który już wydał rozkaz popełnienia straszliwych, brutalnych zbrodni wojennych. Tak więc wszystko jest możliwe i musimy być przygotowani na użycie przez Rosję różnych rodzajów broni z katastrofalnymi skutkami” – powiedziała Nuland.

Według amerykańskiej podsekretarz stanu USA i inne państwa NATO wysyłają Putinowi sygnały, że użycie broni jądrowej “będzie katastrofą nie tylko dla Ukrainy i świata, ale także dla samego Putina i Rosji”.

Nuland deklarowała, że w razie spełnienia się “katastrofalnego scenariusza”, Ukraina nie zostanie pozostawiona “sama”.

Dopytywana o szczegóły reakcji na użycie taktycznej broni jądrowej Nuland uchyliła się od odpowiedzi. “Mogę tylko zapewnić: nawet w porównaniu z wysokimi stratami, wysoką ceną, jaką ma dla Rosji obecna agresja – w tym przypadku cena działań Putina będzie po prostu astronomiczna” – powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE: Nuland: szacujemy rosyjskie straty na ponad 10 tysięcy zabitych

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Bardzo ciekawy wywiad z prof. Kikiem jest w Polsce Times. Po raz pierwszy w Polsce przyznano, iż konflikt ukraińsko rosyjski jest w rzeczywistości konfliktem amerykańsko rosyjskim, realizowanym rękami Ukraińców. To samo od dawna mówią Rosjanie i jest to, używając słów klasyka, oczywista oczywistość. USA zmuszają wiele państw do udziału w tym konflikcie.