Szef rosyjskich sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kirilłow oskarżył w sobotę Stany Zjednoczone o przygotowywanie prowokacji mającej na celu oskarżenie Rosji o użycie broni jądrowej.

“Stany Zjednoczone przygotowują prowokacje, by oskarżyć stronę rosyjską o użycie chemicznej, biologicznej lub taktycznej broni jądrowej – oskarżył w sobotę szef rosyjskich sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kirilłow.

„Rosyjskie Ministerstwo Obrony ma informacje, że Stany Zjednoczone przygotowują prowokacje, by oskarżyć rosyjskie siły zbrojne o użycie chemicznej, biologicznej lub taktycznej broni jądrowej” – twierdzi.

Według Kiriłłowa plan jest reakcją na “sukces Rosji w operacji specjalnej. Tylko w marcu-kwietniu tego roku przywódcy krajów zachodnich regularnie wypowiadali prowokacyjne oświadczenia o możliwości użycia przez Rosję broni masowego rażenia” – powiedział.

Zobacz też: Kaczyński: Bylibyśmy otwarci na przechowanie amerykańskiej broni jądrowej

Ukraiński portal Europejska Prawda opublikował w piątek wywiad z podsekretarz stanu USA Victorią Nuland. Amerykańska dyplomatka pytana o dostawy broni na Ukrainę powiedziała, że USA dostarczyły już Ukrainie broń o wartości ponad 4 mld dolarów.

Pytana o możliwość użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej wobec Ukrainy Nuland nie wykluczyła takiej możliwości.

“Mamy do czynienia z Putinem, który już wydał rozkaz popełnienia straszliwych, brutalnych zbrodni wojennych. Tak więc wszystko jest możliwe i musimy być przygotowani na użycie przez Rosję różnych rodzajów broni z katastrofalnymi skutkami” – powiedziała Nuland.

Według amerykańskiej podsekretarz stanu USA i inne państwa NATO wysyłają Putinowi sygnały, że użycie broni jądrowej “będzie katastrofą nie tylko dla Ukrainy i świata, ale także dla samego Putina i Rosji”.

Nuland deklarowała, że w razie spełnienia się “katastrofalnego scenariusza”, Ukraina nie zostanie pozostawiona “sama”.

Dopytywana o szczegóły reakcji na użycie taktycznej broni jądrowej Nuland uchyliła się od odpowiedzi. “Mogę tylko zapewnić: nawet w porównaniu z wysokimi stratami, wysoką ceną, jaką ma dla Rosji obecna agresja – w tym przypadku cena działań Putina będzie po prostu astronomiczna” – powiedziała.

Zobacz też: Rzecznik Kremla: Użyjemy broni jądrowej tylko w jednym przypadku

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply