W Szwecji w czwartek rozpoczęły się kilkudniowe zamieszki po spaleniu Koranu przez Rasmusa Paludana z duńskiej antymuzułmańskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia). Czterdzieści osób zostało rannych. Szef szwedzkiej policji przyznał, że po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której celem sprawców było pozbawienie policjantów życia.

Jak przekazał policyjny rzecznik, w Linköping i Norrköping w wyniku zamieszek rannych zostało 26 policjantów i 14 uczestników zamieszek. Policja aresztowała 26 osób, w tym cztery nieletnie, zapowiada jednak kolejne aresztowania po przeanalizowaniu materiału filmowego. Według policji w Norrkoepingu mundurowi oddali strzały ostrzegawcze w kierunku grupy młodych ludzi, którzy rzucali w nich kamieniami oraz wzniecali pożary. Trzy osoby zostały trafione policyjnymi kulami, które prawdopodobnie zrykoszetowały.

Zamieszki wybuchły w kilku miastach na południu Szwecji po spaleniu Koranu przez Rasmusa Paludana, przywódcę skrajnie prawicowej duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia). Paludan przeprowadził demonstrację antymuzułmańską w Joenkoepingu umieszczając w mediach społecznościowych swoje zdjęcie z płonącym Koranem i deklarując zamiar spalenia kolejnych jego egzemplarzy w Linkoepingu, Norrkoepingu, Sztokholmie oraz w Landskronie, co wywołało gwałtowne protesty.

W sobotę zamieszki wybuchły także w Malmö i trwały one przez całą niedzielę. Rzecznik policji potwierdził, że policja użyła broni przeciwko uczestnikom zamieszek, ale nie potwierdziła doniesień lokalnych mediów, że użyto gazu łzawiącego.

W poniedziałek sytuacja w szwedzkich miastach się uspokoiła. Eskalację przemocy potępiła premier Szwecji Magdalena Andersson.

Według rzecznika policji z sytuacji skorzystały osoby powiązane z gangami przestępczymi.

Szef szwedzkiej policji Anders Thornberg przyznał, że po raz pierwszy doszło do sytuacji, w której celem sprawców było pozbawienie policjantów życia. “To nie do obrony atak na nasze społeczeństwo i demokrację” – powiedział szef szwedzkiej policji.

Głosząca hasła antymuzułmańskie partia Stram Kurs powstała w 2017 roku w Danii. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała 1,8 proc. poparcia. Paludan planuje rozszerzenie działalności i zapowiada start w jesiennych wyborach do szwedzkiego parlamentu.

Kraje arabskie potępiły palenie Koranu.

W oświadczeniu opublikowanym w niedzielę, Arabia Saudyjska określiła takie działanie „prowokacjami i podżeganiem wobec muzułmanów przez niektórych ekstremistów w Szwecji” i podkreśliła „znaczenie wspólnych wysiłków na rzecz szerzenia wartości dialogu, tolerancji i współistnienia, odrzucenia nienawiści, ekstremizmu i wykluczenia oraz zapobiegania nadużywaniu wszystkich religii i świętości”.

Iracki rząd wezwał szwedzki rząd do zaprzestania „prowokacyjnych” działań.

Na Twitterze emiracki doradca dyplomatyczny prezydenta Anwara Gargasha odrzucił „nienawiść” i „nietolerancję” wobec islamu.

Egipskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych „potępiło umyślne nadużywanie Koranu” przez skrajną prawicę, mówiąc, że „należy to do skrajnie prawicowych praktyk, które podżegają przeciwko imigrantom w ogóle, a muzułmanom w szczególności”.

Kuwejt „wyraził całkowite potępienie i obrzydzenie wobec aktów profanacji dokonywanych przez szwedzkich ekstremistów wobec Świętego Koranu”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jordanii stwierdziło, że akcja „sprzecza wszystkim wartościom i zasadom religijnym, zasadom praw człowieka i podstawowym wolnościom, a także podsyca uczucia nienawiści i przemocy oraz zagraża pokojowemu współistnieniu”.

CZYTAJ TAKŻE: Szef szwedzkiej policji – wzrost przestępczości wynika z imigracji i braku integracji

Kresy.pl / cnn.com / expressen.se / polisen.se / sverigesradio.se

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply