Były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew został zatrzymany przez specjalne siły policyjne – poinformowała w sobotę Tass powołując się na centralę kirgiskiej Partii Socjaldemokratycznej.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Tass, były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew został zatrzymany przez specjalne siły policyjne.

„Atambajew został zatrzymany i teraz wybierany jest sposób ograniczenia wolności dla byłego prezydenta” – dowiedziała się agencja prasowa.

Atambajew został zatrzymany w ramach nowej sprawy karnej w związku z organizowaniem masowych zamieszek, podał Komitet Bezpieczeństwa Narodowego republiki w odpowiedzi na zapytanie agencji prasowej.

„Ałmazbek Atambajew został zatrzymany zgodnie z instrukcją śledczą w sprawie karnej, o organizowanie masowych zamieszek w Biszkeku. Obecnie międzyresortowa grupa śledcza kontynuuje odpowiednie działania śledcze i operacyjne mające na celu identyfikację i zatrzymanie innych wspólników w tym przestępstwie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, członkowie kirgiskiego parlamentu zatwierdzili w sobotę Sadyra Japarowa na stanowisko premiera.

Nowy premier zapewnił, że nie ma planów zmiany „składu i struktury” nowego rządu i obiecał nie startować w nadchodzących wyborach parlamentarnych i nie prześladować swoich przeciwników politycznych.

Japarow został nominowany na premiera wśród protestów i masowych zamieszek szalejących w Kirgistanie od 5 października. We wczesnych godzinach rannych 6 października przedstawiciele partii, które nie weszły do ​​parlamentu w wyborach, wywołali niepokoje, zajęli budynki rządowe, a Centralna Komisja Wyborcza unieważniła wyniki wyborów.

„Biorę pełną odpowiedzialność za pracę rządu” – podkreślił premier. Dodał, że w swojej ostatniej rozmowie z Sooronbekiem Dżeenbekowem, prezydent obiecał „ustąpić” po nominacji Japarowa na premiera.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Kirgistanu Sooronbek Dżeenbekow wezwał przywódców partii do przywrócenia procesu politycznego do sfery prawnej i podpisał dekrety odwołujące rząd i premiera oraz mianujące nowych szefów organów ścigania. W dekrecie Dżeenbekow ogłosił stan wyjątkowy w Biszkeku od 9 do 21 października.

Zobacz też: Były prezydent Kirgistanu zatrzymany po całodobowym szturmie na jego rezydencję

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz