Członkowie parlamentu Kirgistanu jednogłośnie zatwierdzili w sobotę Sadyra Japarowa na nowego premiera kraju, poinformowała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała rosyjska agencja prasowa Tass, członkowie kirgiskiego parlamentu zatwierdzili w sobotę Sadyra Japarowa na stanowisko premiera.

Nowy premier zapewnił, że nie ma planów zmiany „składu i struktury” nowego rządu i obiecał nie startować w nadchodzących wyborach parlamentarnych i nie prześladować swoich przeciwników politycznych.

Japarow został nominowany na premiera wśród protestów i masowych zamieszek szalejących w Kirgistanie od 5 października. We wczesnych godzinach rannych 6 października przedstawiciele partii, które nie weszły do ​​parlamentu w wyborach, wywołali niepokoje, zajęli budynki rządowe, a Centralna Komisja Wyborcza unieważniła wyniki wyborów.

„Biorę pełną odpowiedzialność za pracę rządu” – podkreślił premier. Dodał, że w swojej ostatniej rozmowie z Sooronbekiem Dżeenbekowem, prezydent obiecał „ustąpić” po nominacji Japarowa na premiera.

Prezydent Kirgistanu Sooronbek Dżeenbekow wezwał przywódców partii do przywrócenia procesu politycznego do sfery prawnej i podpisał dekrety odwołujące rząd i premiera oraz mianujące nowych szefów organów ścigania. W dekrecie Dżeenbekow ogłosił stan wyjątkowy w Biszkeku od 9 do 21 października.

Prezydent Kirgistanu zapowiedział już wcześniej, że jest gotowy ustąpić z urzędu jeśli zostaną wyznaczeni prawowici przywódcy i przywrócony zostanie porządek w kraju.

„Musimy przywrócić obecną sytuację do porządku prawnego. Gdy tylko zostaną powołani prawowici szefowie organów wykonawczych, a kraj wróci na ścieżkę prawa i porządku, jestem gotowy ustąpić ze stanowiska prezydenta Kirgistanu” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta.

„Sytuacja polityczna w kraju osiągnęła punkt krytyczny. Aby uregulować obecną sytuację, należy podjąć następujące kroki. Wyniki wyborów zostały już unieważnione i należy zaplanować nowe wybory parlamentarne. Decyzję w tej sprawie podejmie Centralna Komisja Wyborcza. Działania te złagodzą obecne napięcia polityczne” – czytamy w komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, w niedzielnych wyborach parlamentarnych zwyciężyła pro-prezydencka Partia Demokratycznego Socjalizmu – Eurazjatycki Wybór „Jedność”. Jednak nie mniej znaczące było to, że niemal jedna trzecia głosów padła na 12 partii, które nie zdołały przekroczyć wysokiego, 7-procentowego progu wyborczego. W poniedziałek wieczorem na ulice stolicy kraju wyszły tłumy przeciwników władz mobilizowane przez liderów tych przegranych partii, którzy oskarżyli władze o nadużycia w czasie kampanii wyborczej.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply