Ciała azerbejdżańskich żołnierzy zabitych w Górskim Karabachu zostaną przekazane tylko w obecności przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, powiedział przedstawiciel armeńskiego ministerstwa obrony Artsrun Howhannisjan w sobotę na odprawie.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, przedstawiciel armeńskiego ministerstwa obrony Artsrun Howhannisja przekazał na sobotniej odprawie, że Armenia zwróci ciała zabitych azerbejdżańskich żołnierzy tylko w obecności Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Według Howhannisjana, armia nieuznawanej republiki Górskiego Karabachu „pozwoliła przeciwnikowi zbliżyć się do jednej ze swoich pozycji „w celu odzyskania ciał żołnierzy, ale przeciwnik wykorzystał ten krok do prowokacji”.

„Dlatego oświadczam, że od teraz takie procesy będą się odbywały tylko w obecności przedstawicieli Czerwonego Krzyża” – powiedział Howhannisjan .

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża z zadowoleniem przyjął porozumienie o zawieszeniu broni, mówiąc, że jest gotowy do ułatwienia przekazywania ciał zabitych w akcji i uwolnienia zatrzymanych.

„Prowadzimy regularne rozmowy ze stronami i wyraziliśmy gotowość zaangażowania się w dalsze dyskusje na temat charakteru zaangażowania MKCK we wspieranie powrotu zatrzymanych i wymiany ciał, w tym w zakresie logistyki i gwarancji bezpieczeństwa dla naszych zespołów” – oświadczył dyrektor regionalny w Genewie Martin Schuepp. „Mamy również nadzieję, że to porozumienie przełoży się na znaczącą ulgę dla rodzin po tygodniach intensywnych walk”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„MKCK ma długą historię jako neutralny pośrednik w konfliktach na całym świecie i mamy nadzieję, że operacja ta może posunąć się szybko naprzód, tak aby szczątki zabitych w akcji mogły zostać zwrócone ich ukochanym i opłakane z godnością” – poinformował Schuepp. „Jesteśmy tu także po to, aby ułatwić uwolnienie więźniów ze stron konfliktu, aby mogli połączyć się z rodzinami”.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, 10 października o 12:00 czasu moskiewskiego rozpoczęło się zawieszenie broni między stronami konfliktu w Górskim Karabchu.

„Zawieszenie broni ma rozpocząć się 10 października o godzinie 12:00 [czasu moskiewskiego] w celu humanitarnej wymiany jeńców wojennych i innych osób wziętych do niewoli, a także wymiany ciał ofiar przy współudziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i zgodnie z jego regulaminem” – oświadczył Ławrow w sobotę, powołując się na wspólne oświadczenie podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zarówno Armenia jak i Azerbejdżan oskarżyły się o złamanie warunków zawieszenia broni. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu w oświadczeniu oskarżyło siły ormiańskie o ostrzeliwanie obszarów zaludnionych w sobotę rano przed zawieszeniem broni. Armenia zaprzeczyła.

Ministerstwo obrony Armenii, które powiedziało, że siły w enklawie otrzymały rozkaz wstrzymania walk od południa, oskarżyło Azerów o używanie dronów szturmowych na zaludnionej osadzie w Armenii i stwierdziło, że wygląda na to, że Baku próbowało tuż przed zawieszeniem broni zmienić proporcje sił.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz