Azerbejdżan i Armenia w sobotę oskarżyły się nawzajem o złamanie warunków zawieszenia broni w Górskim Karabachu – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformował Reuters, zarówno Armenia jak i Azerbejdżan oskarżyły się o złamanie warunków zawieszenia broni w Górskim Karabachu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu w oświadczeniu oskarżyło siły ormiańskie o ostrzeliwanie obszarów zaludnionych w sobotę rano przed zawieszeniem broni. Armenia zaprzeczyła.

Ministerstwo obrony Armenii, które powiedziało, że siły w enklawie otrzymały rozkaz wstrzymania walk od południa, oskarżyło Azerów o używanie dronów szturmowych na zaludnionej osadzie w Armenii i stwierdziło, że wygląda na to, że Baku próbowało tuż przed zawieszeniem broni zmienić proporcje sił.

Urzędnicy w Górskim Karabachu również oskarżyli Azerów o wystrzeliwanie pocisków w stolicę samozwańczego państwa. Azerbejdżan zaprzeczył ostrzeliwaniu lub używaniu dronów przeciwko obszarom cywilnym.

Przedstawiciele Górskiego Karabachu poinformowali, że od piątku w walkach zginęło 28 członków ich sił obronnych.

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, po rozmowach ministrów spraw zagranicznych Rosji, Armenii i Azerbejdżanu dojdzie do zawieszenia broni na Kaukazie. Wejdzie ono w życie 10 października o 12:00 czasu moskiewskiego.

„Zawieszenie broni ma rozpocząć się 10 października o godzinie 12:00 [czasu moskiewskiego] w celu humanitarnej wymiany jeńców wojennych i innych osób wziętych do niewoli, a także wymiany ciał ofiar przy współudziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i zgodnie z jego regulaminem” – oświadczył Ławrow w sobotę, powołując się na wspólne oświadczenie podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Szczegółowe parametry zawieszenia broni zostaną ustalone w najbliższym czasie” – oświadczył rosyjski minister, powołując się na podpisany dokument.

W dokumencie stwierdza się również, że Azerbejdżan i Armenia zgodziły się rozpocząć praktyczne rozmowy za pośrednictwem przedstawicieli Grupy Mińskiej OBWE w sprawie rozwiązania pokojowego w Górskim Karabachu.

„Republiki Azerbejdżanu i Armenii, za pośrednictwem współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE i w oparciu o zasady rozstrzygania konfliktów, rozpoczynają praktyczne negocjacje, których głównym zadaniem jest jak najszybsze osiągnięcie porozumienia pokojowego” – ogłoszono w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

„Wszystkie zaangażowane strony potwierdziły swoje przywiązanie do niezmienności procesu negocjacyjnego” – dodano w oświadczeniu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz