Zawieszenie broni między Armenią i Azerbejdżanem

Po trójstronnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych Rosji, Armenii i Azerbejdżanu na godzinę 12.00 czasu moskiewskiego 10 października zostało ustalone zawieszenia broni – poinformował w sobotę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, przekazał Tass.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, po rozmowach ministrów spraw zagranicznych Rosji, Armenii i Azerbejdżanu dojdzie do zawieszenia broni na Kaukazie. Wejdzie ono w życie 10 października o 12:00 czasu moskiewskiego.

„Zawieszenie broni ma rozpocząć się 10 października o godzinie 12:00 [czasu moskiewskiego] w celu humanitarnej wymiany jeńców wojennych i innych osób wziętych do niewoli, a także wymiany ciał ofiar przy współudziale Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i zgodnie z jego regulaminem” – oświadczył Ławrow w sobotę, powołując się na wspólne oświadczenie podpisane przez ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu.

„Szczegółowe parametry zawieszenia broni zostaną ustalone w najbliższym czasie” – oświadczył rosyjski minister, powołując się na podpisany dokument.

W dokumencie stwierdza się również, że Azerbejdżan i Armenia zgodziły się rozpocząć praktyczne rozmowy za pośrednictwem przedstawicieli Grupy Mińskiej OBWE w sprawie rozwiązania pokojowego w Górskim Karabachu.

„Republiki Azerbejdżanu i Armenii, za pośrednictwem współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE i w oparciu o zasady rozstrzygania konfliktów, rozpoczynają praktyczne negocjacje, których głównym zadaniem jest jak najszybsze osiągnięcie porozumienia pokojowego” – ogłoszono w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

„Wszystkie zaangażowane strony potwierdziły swoje przywiązanie do niezmienności procesu negocjacyjnego” – dodano w oświadczeniu.

Azerbejdżan i Armenia zgodziły się rozpocząć praktyczne rozmowy za pośrednictwem przedstawicieli Grupy Mińskiej OBWE w sprawie rozwiązania pokojowego w Górskim Karabachu – poinformowało wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rosji, Armenii i Azerbejdżanu.

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Azerbejdżanu i Armenii – odpowiednio Siergiej Ławrow, Jeyhun Bayramov i Zohrab Mnatsakanyan – prowadzili ponad 10 godzin rozmów na temat uregulowania konfliktu w Górskim Karabachu. Ich spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.30 czasu moskiewskiego.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać siedzących naprzeciw siebie przy okrągłym stole ministra spraw zagranicznych Armenii Zoraba Mnacakaniana i jego azerbejdżańskiego odpowiednika Dżejhuna Bajramowa, przedzielonych przez Siergieja Ławrowa.

Ministrowie spraw zagranicznych Azerbejdżanu i Armenii przybyli do Moskwy na kilka godzin przed rozpoczęciem rozmów. Na konsultacje w sprawie Górskiego Karabachu zostali zaproszeni przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply