W niedzielę odbyły się w wybory parlamentarne w Kirgistanie – jedynym państwie Azji Środkowej gdzie nie panuje system autorytarny. Aż jedna trzecia głosów padła na partie, które nie przekroczyły progu wyborczego.

Według wstępnych wyników wyborów przedstawionych przez Centralną Komisję Wyborczą Kirgistanu po przeliczeniu ponad 98 proc. oddanych głosów 24,9 proc. z nich uzyskała partia Wirimdik – której pełna nazwa brzmi Partia Demokratycznego Socjalizmu – Eurazjatycki Wybór „Jedność”. Partia ta powstała z przekształcenia w 2019 r. Partii Demokratycznej „Jedność” przez rozłamowców z Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu będących stronnikami obecnego prezydenta państwa Sooronbaja Dżeenbekowa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Niewiele słabszy wynik – 24,27 proc. głosów osiągnęła partia Mekenim Kyrgyzstan („Moja ojczyzna – Kirgistan”), która przedstawia się jako centrowa, ale także uważana jest za pro-prezydencką. Ta partia również zarejestrowała się zaledwie w zeszłym roku.

Na trzecim miejscu znalazła się eklektyczna Partia Kirgistanu na którą zagłosowało 8,9 proc. uczestniczących w wyborach obywateli, co oznacza dla niej stratę 2 mandatów. Oznacza to, że partia tworząca dotychczasową koalicję rządzącą może znaleźć się w nowej kadencji w opozycji. Do parlamentu udało się jeszcze wejść nacjonalistycznej partii Butun Kyrgyzstan („Zjednoczony Kirgistan”), która uzyskała 7,25 proc. Frekwencja w czasie wyborów wyniosła 56,5 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Kirgistanie obowiązuje wysoki, 7-procentowy próg wyborczy, który spowodował, że aż 12 partii nie uzyskało żadnej reprezentacji w jednoizbowej Radzie Najwyższej. Partie, który listy osiągnęły poparcie poniżej poziomu progu wyborczego zebrały łącznie aż 32,89 proc. wszystkich głosów. 1,82 głosujących zakreśliło natomiast opcję „przeciwko wszystkim kandydatom”.

newess.shailoo.gov.kg/Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz