Szwedzki sąd odrzucił w piątek apelację Huawei przeciwko wykluczeniu z krajowej sieci 5G – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, szwedzki sąd odrzucił w piątek apelację Huawei przeciwko wykluczeniu z krajowej sieci 5G.

Chiński gigant telekomunikacyjny na początku tego miesiąca odwołał się od decyzji sądu. Odrzucenie apelacji pozwoliło szwedzkiemu organowi regulacyjnemu PTS wznowić pracę nad 5G bez usuwania zakazu dla Huawei.

Jak informowaliśmy, PTS zdecydowało w grudniu, że aukcja na budowę sieci 5G w Szwecji odbędzie się na warunkach, które wykluczają sprzęt chińskich koncernów Huawei i ZTE.

Na początku listopada 2020 roku sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek Huawei o uchylenie wykluczenia chińskich koncernów. PTS zdecydował wówczas o wstrzymaniu aukcji. Miało to miejsce na dzień przed jej planowanym rozpoczęciem.

Do aukcji, która miała się odbyć 10 listopada zgłosiły się następujące firmy: Hi3G Access (Tre), Net4Mobility (Tele2 oraz Telenor), Telia Sverige oraz Teracom. Miała ona dotyczyć dwóch częstotliwości sieci 5G.

PTS poinformował, że Sąd Apelacyjny zdecydował o przywróceniu wykluczenia chińskich koncernów z aukcji. Decyzja była poprzedzona konsultacjami sądu ze szwedzkimi służbami specjalnymi SAPO oraz wojskiem.

Postanowienie PTS przewiduje także wycofanie do 2025 roku sprzętu Huawei i PTS, który został już wykorzystany w Szwecji do produkcji sieci 5G.

Przypomnijmy, że na początku grudnia br. rząd Wielkiej Brytanii przyspieszył wejście w życie zakazu instalowania przez operatorów telekomunikacyjnych sprzętu chińskiej firmy Huawei. Zapowiedź, która została ogłoszona w poniedziałek przewiduje, że zacznie on obowiązywać z końcem września 2021 r., nie zaś od początku 2022 r.

Na taki sam krok zdecydowały się władze Litwy.

Jak pisaliśmy, w maju 2019 roku Huawei razem z około 70 powiązanymi spółkami trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. W poniedziałek do listy dopisanych zostało kolejnych 38 spółek związanych z Huawei. Firmie utrudniony został także zakup czipów wyprodukowanych poza USA, w przypadku gdy zostały opracowane lub wytworzone przy pomocy amerykańskiego oprogramowania lub technologii.

Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy. Huawei utracił więc dostęp do oprogramowania produkowanego przez te korporacje.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz