Rumuński rząd chce zakupić systemy obrony wybrzeża NSM

Rząd rumuński zatwierdził i przesłał do parlamentu projekt ustawy, który pozwoli temu krajowi kupować systemy obrony wybrzeża Naval Strike Missile w ramach procedury zagranicznej sprzedaży wojskowej – poinformował w czwartek portal Defense News.

Jak poinformował w czwartek portal Defense News, rząd rumuński zatwierdził i przesłał do parlamentu projekt ustawy, który pozwoli temu krajowi kupować systemy obrony wybrzeża Naval Strike Missile w ramach procedury zagranicznej sprzedaży wojskowej

„Systemy przeciwrakietowe, które mają zostać zakupione, obejmują między innymi cztery mobilne pojazdy nośne, platformę dowodzenia, kontroli i łączności, platformy transportowe i załadunkowe, czujniki, wstępne wsparcie logistyczne, konserwację i testowanie sprzętu”- oświadczyło rumuńskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Opracowany przez Raytheona i Kongsberga, NSM jest pociskiem przeciwokrętowym. W październiku ubiegłego roku Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż po tym, jak Bukareszt wysunął propozycję zakupu dwóch systemów obrony wybrzeża.

Potencjalny kontrakt szacowany jest na około 286 mln dolarów, ale jego dokładna wartość ma zostać ustalona, ​​gdy rozpocznie się procedura przejęcia – poinformowało ministerstwo.

We wcześniejszych szacunkach przewidywana wartość zamówienia wynosiła 166,5 miliona dolarów. Zgodnie z rumuńskim prawem zakup broni i sprzętu wojskowego o wartości przekraczającej 100 mln euro musi zostać zatwierdzony przez parlament tego kraju. Ministerstwo podało, że zamierza nabyć systemy do 2024 roku.

Systemy te są na wyposażeniu polskiej armii od wielu lat, w grudniu 2008 roku Polska zakupiła 12 pocisków Kongsberg NSM, dwa lata później kolejnych 38, a w grudniu 2014 r. zamówiono jeszcze 24 pociski. Wynikało to z zapotrzebowania sformowanego drugiego dywizjonu ogniowego Morskiej Jednostki Rakietowej.

Jak informowaliśmy w listopadzie, Wojskowy Oddział Gospodarczy z Wejherowa poinformował o podpisaniu umowy z firmą Kongsberg Defence & Aerospace AS, dotyczącej naprawy dwóch kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM znajdujących się na stanie uzbrojenia Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Sama umowa została zawarta ponad dwa tygodnie temu, 21 października. Jej wartość opiewa na 3 mln zł. Oficjalnie poinformowano, że ze względu na ochronę praw intelektualnych usługa mogła zostać przeprowadzona tylko przez jednego oferenta. Jest nim producent pocisków NSM, norweska  firma Kongsberg Defence & Aerospace AS.

Czytaj także: Amerykańskie systemy obrony wybrzeża dla Rumunii

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply