Morska Jednostka Rakietowa – pierwsze pociski NSM do naprawy

Norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace przeprowadzi naprawę dwóch pocisków przeciwokrętowych NSM z Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów.

W piątek 18. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Wejherowa poinformował o podpisaniu umowy z firmą Kongsberg Defence & Aerospace AS, dotyczącej naprawy dwóch kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM znajdujących się na stanie uzbrojenia Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Sama umowa została zawarta ponad dwa tygodnie temu, 21 października. Jej wartość opiewa na 3 mln zł. Oficjalnie poinformowano, że ze względu na ochronę praw intelektualnych usługa mogła zostać przeprowadzona tylko przez jednego oferenta. Jest nim producent pocisków NSM, norweska  firma Kongsberg Defence & Aerospace AS.

 

Wiadomo, że prace naprawcze przejdą pociski o numerach 58 i 160, które znajdują się w hermetycznych pojemnikach transportowo-startowych. Zakres prac nie został upubliczniony, choć podano, że wykonawca umowy nie przewiduje zlecenia zadania innym podmiotom.

W grudniu 2008 roku Polska zakupiła 12 pocisków Kongsberg NSM, dwa lata kolejnych 38, a w grudniu 2014 r. zamówiono jeszcze 24 pociski. Wynikało to z zapotrzebowania sformowanego drugiego dywizjonu ogniowego Morskiej Jednostki Rakietowej.

Czytaj także: Amerykańskie systemy obrony wybrzeża dla Rumunii

Przypomnijmy, że w ramach zobowiązań offsetowych na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. (WZE) w Zielonce powstaje obecnie Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych NSM. Jak pisaliśmy, w czerwcu br. informowano, że budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego dla Pocisków Rakietowych NSM (Naval Strike Missile/Przeciwokrętowy pocisk manewrujący) firmy Kongsberg w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce zbliża się do finalnego etapu. Ma ono ma rozpocząć działalność w 2021 roku.

W lipcu tego roku WZE podpisały z 18.WOG umowę ws. serwisu pojazdów MJR, która obowiązywać będzie do końca 2022 r. Wartość tej umowy to 36 mln zł.

WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w Spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR). Założeniem tego jest zabezpieczenie MJR w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Konstrukcja stealth pocisku NSM umożliwia dotarcie do celu będąc niezauważonym przez systemy obronne statku. NSM jest skutecznie wykorzystywany w środowisku przybrzeżnym i na otwartym morzu. Konstrukcja płatów i wysoki stosunek nacisku do masy zwiększają zwrotność pocisku.

Pocisk ma długość 3,96 m. Może przenosić głowicę fragmentacyjną HE 125 kg na maksymalny zasięg przekraczający 185 km. Waga startowa pocisku wynosi 407 kg. System obrony przybrzeżnej oparty na NSM  obejmuje centrum dystrybucji ognia, radar do nadzoru morskiego i śledzenia oraz jednostkę ognia NSM. Pocisk samonaprowadzający może wykonywać zaawansowane manewry, w celu uniknięcia obrony przeciwnika.

zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply