W czasie, gdy w Pekinie trwała wielka parada wojskowa z okazji 70-lecia Chińskiej Republiki Ludowej, Amerykanie testowali na Pacyfiku najnowsze rakiety manewrujące – podała stacja CNN.

We wtorek podczas wielkiej parady wojskowej z okazji 70-lecia powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, prezentowano potężne rodzaje broni, będące na wyposażeniu chińskiej armii. W tym czasie, na wodach Pacyfiku w rejonie wyspy Guam, USS Gabrielle Giffords, litoralny okręt bojowy (LCS) klasy Independence przetestował nowy rakietowy pocisk manewrujący NSM (Naval Strike Missile), przeznaczony głównie do niszczenia wrogich jednostek nawodnych. Zasięg NSM wynosi ponad 100 mil morskich (185 km), czyli o 30 proc. więcej, niż stosowane dotąd przez Amerykanów pociski typu Harpoon. Ponadto, system ten może współpracować dronami, umożliwiając okrętom atakowanie celów spoza własnego pola obserwacji radarowej (poza horyzontem radarowym).

Nowy pocisk został odpalony do celu, którym była wycofana z linii fregata rakietowa klasy Oliver Hazard Perry, USS Ford (dwie tego typu jednostki są na stanie Marynarki Wojennej RP).

USS Gabrielle Giffords to pierwszy okręt US Navy, wyposażony w pociski NSM. Zdaniem analityków, na których powołuje się CNN, mają one pomóc w utrzymaniu równowagi na Pacyfiku, gdzie Chiny zwiększają swój arsenał rakietowy pod względem jakości i ilości.

Przeczytaj: USA chcą przebić Chiny nowymi rakietami przeciwokrętowymi

Zdaniem Carla Schustera, byłego kapitana marynarki wojennej USA, a obecnie instruktora w Hawaii Pacific University, Pekin w kwestii rakiet manewrujących ma obecnie przewagę 3 do 1, ale NSM może ostatecznie „odmienić losy rozgrywki”. Z kolei analityk Timothy Heath z Rand Corporation zaznacza, że Pentagon buduje obecnie siły wojskowe, zdolne do operowania na bardziej zrównoważonej bazie i z większymi szansami na podjecie walki i przetrwanie w obrębie tzw. stref antydostępowych Chin.

Amerykańskie okręty typu LCS opracowano z myślą o działaniu w rejonie płytkich wód w rejonie wysp i wybrzeży. Planowane jest zbudowanie 30 jednostek tego rodzaju, według tegorocznych zapowiedzi oficerów US Navy w Kongresie USA, większość z nich ma zostać wyposażona w pociski NSM.

Czytaj także: Powstaje centrum rakiet systemu NSM w Zielonce

CNN / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply