Budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych zbliża się ku końcowi – poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa w komunikacie prasowym.

Jak poinformowała w czwartek Polska Grupa Zbrojeniowa w komunikacie prasowym, budowa Centrum Produkcyjno-Serwisowego dla Pocisków Rakietowych NSM (Naval Strike Missile/Przeciwokrętowy pocisk manewrujący) firmy Kongsberg z Norwegii zbliża się do finalnego etapu.

Budowa zespołu budynków rozpoczęła się na początku czerwca 2019 roku, już zimą 2019 r. rozpoczęto cykl szkoleń dla pracowników Wojskowych Zakładów Elektronicznych (WZE). Pierwsze szkolenia organizowane były w Norwegii, kolejne odbędą się już na terenie spółki w nowych obiektach, tak aby w 2021 roku przyjąć pierwszą partię rakiet od Sił Zbrojnych RP.

Obecnie Centrum jest stopniowo doposażanie w ciężki sprzęt specjalistyczny m.in. komorę do badań klimatycznych i urządzenie do badań wibracyjnych rakiet.

Zobacz też: Rafael zaoferował nowe pociski Spike dla polskich niszczycieli czołgów [+VIDEO/+FOTO]

“Siły Zbrojne RP stawiają coraz bardziej na technikę rakietową, stąd kolejne projekty inwestycyjne PGZ z tym związane. Część kompetencji to efekt owocnej współpracy z partnerami zagranicznymi, czy to w ramach realizacji zobowiązań offsetowych, czy w ramach umów B2B. Kompetencje, które budujemy dla Sił Zbrojnych RP jesteśmy w stanie wykorzystywać również dla sił sojuszniczych, znajdujących się w naszym regionie. To przynosi oczywiste korzyści biznesowe, ale także obronne” – poinformował Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w Spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR). Założeniem tego jest zabezpieczenie MJR w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.

Wyrzutnia pocisków rakietowych NSM i radar PIT-RADWAR S.A TRS-15M na podwoziu Jelcz P662

Wyrzutnia pocisków rakietowych NSM i radar PIT-RADWAR S.A TRS-15M na podwoziu Jelcz P662

Zobacz też: Wojsko Polskie dostanie nowe ubrania ochronne. MON podpisał umowę na dostawę 138 tys. kompletów

Konstrukcja stealth NSM umożliwia dotarcie do celu będąc niezauważonym przez systemy obronne statku. NSM jest skutecznie wykorzystywany w środowisku przybrzeżnym i na otwartym morzu. Konstrukcja płatów i wysoki stosunek nacisku do masy zwiększają zwrotność pocisku.

Pocisk ma długość 3,96 m. Może przenosić głowicę fragmentacyjną HE 125 kg na maksymalny zasięg przekraczający 185 km. Waga startowa pocisku wynosi 407 kg. System obrony przybrzeżnej oparty na NSM  obejmuje centrum dystrybucji ognia, radar do nadzoru morskiego i śledzenia oraz jednostkę ognia NSM.

Pocisk samonaprowadzający może wykonywać zaawansowane manewry, w celu uniknięcia obrony przeciwnika.

Zobacz też: Polska Grupa Zbrojeniowa jest gotowa na rozbudowę Marynarki Wojennej

Kresy.pl/GrupaPGZ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply