Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w piątek o kolejnych prowokacjach na polsko-białoruskiej granicy. Białoruski żołnierz próbował oddać strzał z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy. Broń nie wystrzeliła. Białorusini usiłowali także zniszczyć ogrodzenie, jednocześnie krzycząc, że zastrzelą polskich żołnierzy.

Kolejne prowokacje na granicy. Wczoraj białoruski żołnierz próbował oddać strzał z pistoletu sygnałowego w kierunku polskich żołnierzy. Na szczęście broń nie wystrzeliła – poinformował MON w piątek na Twitterze.

W komunikacie dodano, że “100 metrów dalej, pięciu uzbrojonych Białorusinów próbowało zniszczyć ogrodzenie, jednocześnie krzycząc, że zastrzelą polskich żołnierzy. Po wezwaniu na miejsce dodatkowych sił wojska i Straży Granicznej, Białorusini wycofali się”.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ujawnił w czwartek zdjęcie, na którym widoczni są białoruscy pogranicznicy z nożycami do cięcia płotu. „Takie sytuacje na granicy są codziennością” – poinformował minister.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w czwartek przed południem Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o „kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy pełniących służbę na granicy” polsko-białoruskiej. Do zdarzenia doszło w środę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w nocy z poniedziałku na wtorek z Białorusi na teren Polski wtargnęły trzy niezidentyfikowane, umundurowane osoby z długą bronią. „Po próbie nawiązania kontaktu przez polski patrol, nieznane osoby przeładowały broń, a potem oddaliły się w kierunku Białorusi” – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak pisaliśmy, polskie MSZ poinformowało w środę o wezwaniu na rozmowę chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego. Jest to odpowiedź na kolejną prowokację, która miała miejsce na polsko-białoruskiej granicy.

Przeczytaj: „Naruszono terytorium suwerennego państwa”. KE skomentowała incydent na granicy z Białorusią

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa zakłada, że na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele nagrań, które przedstawiają próby siłowego forsowania polskiej granicy. Na jednym z nich widać grupę obcokrajowców, którzy próbują przedrzeć się przez granicę i przedostać z Białorusi na polskie terytorium, niszcząc przy tym ogrodzenie. Twierdzą, że chcą przedostać się do Niemiec. Przejście blokują polscy funkcjonariusze.

Zobacz także: MSZ Białorusi oskarża Polskę o prowokacje i eskalację napięcia na granicy

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zp
    zp :

    raczej zwróciłbym uwagę na “pięciu uzbrojonych Białorusinów próbowało zniszczyć ogrodzenie, jednocześnie krzycząc, że zastrzelą polskich żołnierzy” i myślę, że czas na odpowiedź na poziomie Białoruskich zachowań.