Dyrektor rosyjskiego wywiadu SWR Siergiej Naryszkin i odwiedzający go szef CIA William Burns spotkali się w Moskwie, aby omówić relacje między wywiadami i walkę z międzynarodowym terroryzmem, podała SWR w komunikacie prasowym.

Naryszkin spotkał się z Burnsem 2 listopada z inicjatywy strony amerykańskiej.

„Nacisk położono na interakcję między instytucjami w kontekście stosunków rosyjsko-amerykańskich z naciskiem na walkę z międzynarodowym terroryzmem” – czytamy w komunikacie SWR..

Burns odbył dwudniową wizytę w Moskwie wraz z delegacją urzędników amerykańskich na polecenie prezydenta Joe Bidena.

Wcześniej rosyjska Rada Bezpieczeństwa poinformowała we wtorek, że Burns spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem, aby omówić stosunki Moskwa-Waszyngton.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że pomimo napięć jego administracja poszukuje współpracy z Moskwą w konkretnych kwestiach, w tym w zakresie redukcji zbrojeń strategicznych, rozmów nuklearnych z Iranem oraz przeciwdziałania cyberatakom.

Burns był ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Rosji w latach 2005-2008. Został mianowany dyrektorem CIA w marcu 2021 roku, stając się pierwszym w historii amerykańskim dyplomatą zawodowym, który objął to stanowisko.

„Od czasu do czasu spotykamy się z naszymi rosyjskimi odpowiednikami w wywiadzie z tego samego powodu, co nasi poprzednicy – ​​aby zapewnić Amerykanom bezpieczeństwo” – napisał pierwszy dyrektor CIA byłego prezydenta Trumpa, Mike Pompeo, w liście broniącym spotkania z najwyższymi przedstawicielami rosyjskiego wywiadu w Waszyngtonie w 2018 roku. Spotkanie to przyciągnęło uwagę przede wszystkim dlatego, że odbyło się na amerykańskiej ziemi z urzędnikami, którzy podlegali amerykańskim sankcjom.

CZYTAJ TAKŻE: Dyrektor CIA spotkał się z przywódcą talibów

Kresy.pl / svr.gov.ru / rferl.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply