Izra­el­ska firma Rafael Advanced Defense Systems zaprezentowała w poniedziałek materiały przedstawiające wyrzut­nie cięż­kich ppk Spike NLOS do pol­skich nisz­czy­cieli czołgów – koło­wych i gąsie­ni­co­wych. Oferowanie wyrzutni następuje w ramach programu Ottokar-Brzoza. Mogą być one mon­to­wane na pod­wo­ziach BWP‑1, KTO Rosomak lub bwp Borsuk. Producent deklaruje, że wyrzutnia może mieścić do ośmiu gotowych do odpalenia poci­sków.

W poniedziałek Izraelski koncern Rafael zaprezentował materiały pokazujące wyrzutnie ciężkich ppk Spike NLOS do pol­skich kołowych i gąsienicowych nisz­czy­cieli czołgów – podaje portal “Joint Forces”. Oferta wyrzutni ma związek z programem Ottokar-Brzoza. Zaprezentowane wyrzutnie mogą być mon­to­wane na pod­wo­ziach BWP‑1, KTO Rosomak lub bwp Borsuk. Producent informuje, że wyrzutnia może mieścić do ośmiu gotowych do odpalenia rakiet.

Izraelski koncern Rafael bierze udział w postępowaniu na niszczyciela czołgów „Ottokar-Brzoza” razem z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ). Oferta przewiduje licencyjną produkcję w Polsce pocisków rodziny Spike, a także nowej wyrzutni, która miałaby zostać zintegrowana z podwoziem dostarczonym przez PGZ (może to być transporter “Rosomak”, podwozie gąsienicowe BWP-1, lub też “Borsuk”).

Projekt nowej wyrzutni, opracowany przez Rafaela, został zaprezentowany pierwszy raz. Zakładana jest ich produkcja na licencji w Polsce. Każda z nich będzie mogła przenosić do 8 pocisków Spike: Spike-NLOS – posiadające największy zasięg, lecz także używane już dziś w polskiej armii Spike-LR oraz oferowane Spike-LR2 i Spike-ER2.

Wspomniane typy rakiet będą mogły być produkowane w zakładach Mesko, które dostarczają już dziś pociski Spike-LR Wojsku Polskiemu.

Pociski z rodziny Spike, źr. Rafael

Pociski z rodziny Spike, źr. Rafael

Spike NLOS jest najcięższym reprezentantem rodziny Spike. Posiada duży zasięg – 32 kilometrów, a ponadto może działać w każdych warunkach atmosferycznych.

Niszczyciel czołgów mógłby korzystać też z innych pocisków typu Spike, m.in. rakiet Spike-LR, Spike-LR2 oraz Spike-ER2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niszczyciel czołgów Ottokar-Brzoza ma w pierwszej kolejności wejść na wyposażenie odtwarzanego 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Jednostka jest aktualnie wyposażona w wyrzutnie 9P133 Malutka, a także w dostarczone tam niedawno przenośne wyrzutnie Spike-LR.

Z wyjątkiem izraelskich Spike do programu oferowane są także MBDA Brimstone oraz Hellfire Lockheed Martina. Podwozie ma być zaś dostarczone przez polski przemysł.

Zobacz także: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl o Rosomakach-S: To błąd i powrót do doraźnego rozwiązania sprzed lat

joint-forces.com / defensenews.com / zbiam.pl / youtube.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply