Izra­el­ska firma Rafael Advanced Defense Systems zaprezentowała w poniedziałek materiały przedstawiające wyrzut­nie cięż­kich ppk Spike NLOS do pol­skich nisz­czy­cieli czołgów – koło­wych i gąsie­ni­co­wych. Oferowanie wyrzutni następuje w ramach programu Ottokar-Brzoza. Mogą być one mon­to­wane na pod­wo­ziach BWP‑1, KTO Rosomak lub bwp Borsuk. Producent deklaruje, że wyrzutnia może mieścić do ośmiu gotowych do odpalenia poci­sków.

W poniedziałek Izraelski koncern Rafael zaprezentował materiały pokazujące wyrzutnie ciężkich ppk Spike NLOS do pol­skich kołowych i gąsienicowych nisz­czy­cieli czołgów – podaje portal „Joint Forces”. Oferta wyrzutni ma związek z programem Ottokar-Brzoza. Zaprezentowane wyrzutnie mogą być mon­to­wane na pod­wo­ziach BWP‑1, KTO Rosomak lub bwp Borsuk. Producent informuje, że wyrzutnia może mieścić do ośmiu gotowych do odpalenia rakiet.

Izraelski koncern Rafael bierze udział w postępowaniu na niszczyciela czołgów „Ottokar-Brzoza” razem z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ). Oferta przewiduje licencyjną produkcję w Polsce pocisków rodziny Spike, a także nowej wyrzutni, która miałaby zostać zintegrowana z podwoziem dostarczonym przez PGZ (może to być transporter „Rosomak”, podwozie gąsienicowe BWP-1, lub też „Borsuk”).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Projekt nowej wyrzutni, opracowany przez Rafaela, został zaprezentowany pierwszy raz. Zakładana jest ich produkcja na licencji w Polsce. Każda z nich będzie mogła przenosić do 8 pocisków Spike: Spike-NLOS – posiadające największy zasięg, lecz także używane już dziś w polskiej armii Spike-LR oraz oferowane Spike-LR2 i Spike-ER2.

Wspomniane typy rakiet będą mogły być produkowane w zakładach Mesko, które dostarczają już dziś pociski Spike-LR Wojsku Polskiemu.

Pociski z rodziny Spike, źr. Rafael

Pociski z rodziny Spike, źr. Rafael

Spike NLOS jest najcięższym reprezentantem rodziny Spike. Posiada duży zasięg – 32 kilometrów, a ponadto może działać w każdych warunkach atmosferycznych.

Niszczyciel czołgów mógłby korzystać też z innych pocisków typu Spike, m.in. rakiet Spike-LR, Spike-LR2 oraz Spike-ER2.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niszczyciel czołgów Ottokar-Brzoza ma w pierwszej kolejności wejść na wyposażenie odtwarzanego 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Jednostka jest aktualnie wyposażona w wyrzutnie 9P133 Malutka, a także w dostarczone tam niedawno przenośne wyrzutnie Spike-LR.

Z wyjątkiem izraelskich Spike do programu oferowane są także MBDA Brimstone oraz Hellfire Lockheed Martina. Podwozie ma być zaś dostarczone przez polski przemysł.

Zobacz także: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl o Rosomakach-S: To błąd i powrót do doraźnego rozwiązania sprzed lat

joint-forces.com / defensenews.com / zbiam.pl / youtube.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz