Departament Stanu USA wydał w piątek zgodę na ewentualną sprzedaż dwóch baterii systemu obrony wybrzeża CDS (Coastal Defense System), który jest oparty na norweskich pociskach przeciwokrętowych Kongsberg NSM (Naval Strike Missile), do Rumunii. Maksymalna szacowana wartość pakietu to 300 mln dolarów.

W piątek Departament Stanu USA wydał zgodę na ewentualną sprzedaż dwóch baterii systemu obrony wybrzeża CDS (Coastal Defense System) do Rumunii. Jest on oparty na norweskich przeciwokrętowych pociskach Kongsberg NSM (Naval Strike Missile). Szacowana maksymalna wartość pakietu wyniesie 300 mln dolarów (1,17 mld zł) – podaje portal „Defense News”. Głównym dostawcą zamówienia byłby amerykański koncern Raytheon.

Rumuński rząd wnioskował o dwie baterie CDS. Składają się one z dziesięciu zestawów systemu łączności Link-16 MIDS-JTRS, dwóch centrów dowodzenia i kierowania ogniem, czterech wyrzutni pocisków NSM, pojazdów transportowo-załadowczych, niesprecyzowanej liczby pocisków przeciwokrętowych NSM, a także innego sprzętu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Raytheon, który współpracuje z firmą Kongsberg, dostarcza pociski NSM na amerykański rynek. 

Portal podkreśla, że to pierwsza potencjalna sprzedaż amerykańskiego sprzętu wojskowego do Rumunii, która została zatwierdzona od 2017 roku.

Minister obrony Rumunii zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że pierwsza partia kołowych transporterów opancerzonych Piranha V 8×8 ma wkrótce trafić do rumuńskich żołnierzy. Rumunia chce pozyskać łącznie ponad 220 takich wozów, z czego większość zostanie zbudowana w kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA i Rumunia podpiszą umowę w sprawie wspólnej budowy reaktorów jądrowych

Strona rumuńska już wcześniej deklarowała, że jeszcze w tym roku rumuńscy żołnierze mają otrzymać pierwszą partię 36 wozów bojowych Piranha V 8×8, przy czym 6 zostanie zmontowanych w rodzimych zakładach Uzina Mecanică București (UMB) na zasadzie transferu technologii. Pozostałe wozy również będą produkowane w Rumunii, ale nie podano wówczas, kiedy mają trafić na stan armii Rumunii. Co ważne, większość wozów ma zostać zbudowana na licencji General Dynamics European Land Systems przez Fabrykę Mechaniczną w Bukareszcie. W 2018 roku Rumuni podpisali kontrakt wart ponad 895 mln euro na pozyskanie łącznie 227 wozów Piranha V. Ponadto, kontrakt zakłada utworzenie lokalnego centrum obsługowego wozów zbudowanych w Rumunii, a producent pomoże w szkoleniu załóg.

defensenews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz