Rumuńskie ministerstwo gospodarki podpisze w piątek ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy i finansowaniu dotyczące budowy dwóch reaktorów jądrowych w swojej elektrowni na Dunaju – przekazał amerykański ambasador Adrian Zuckerman w czwartek, podaje Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, ambasador Stanów Zjednoczonych w Rumunii Adrian Zuckerman poinformował, że USA i Rumunia podpiszą umowę dotyczące finansowania i współpracy przy budowie reaktorów jądrowej w elektrowni na Dunaju.

Rumuński państwowy producent energii jądrowej Nuclearelectrica zakończył wcześniejsze rozmowy na temat budowy obu reaktorów w czerwcu, po tym jak ciągnęły się one przez sześć lat.

Zobacz też: Białoruś rozpoczęła testowanie drugiego bloku elektrowni jądrowej

Firma posiada dwa reaktory o mocy 706 megawatów, które stanowią mniej więcej jedną piątą rumuńskiej produkcji energii i chce dodać jeszcze dwa. Musi także odnowić pierwszą jednostkę.

Minister gospodarki Virgil Popescu podpisze umowę o współpracy międzyrządowej z sekretarzem USA do spraw energii, Danem Brouillettem na remont i budowę dwóch nowych bloków, przekazał Zuckerman na konferencji.

„Ten wart 8 miliardów dolarów projekt będzie paradygmatem dla przyszłych rumuńsko-amerykańskich projektów rozwoju gospodarczego i energetycznego” – powiedział dodając, że Popescu spotka się również z prezesem Exim Bank Kimberley Reed, aby podpisać protokół ustaleń dotyczący finansowania bloków jądrowych i innych projektów.

„Pakiet finansowania jest największym pakietem finansowym, jaki do tej pory otrzymała Rumunia” – podkreślił.

Nuclearelectrica początkowo planowała zbudowanie dwóch reaktorów we współpracy z sześcioma europejskimi firmami energetycznymi. Firmy te wycofywały się w latach 2010–2013, odczuwając wpływ ówczesnego kryzysu w Europie i opóźnień w realizacji projektów.

Nuclearelectrica, w której ministerstwo gospodarki Rumunii ma 80% udziałów, ma kapitalizację rynkową w wysokości prawie pięciu miliardów lei.

Zobacz też: Czechy: Powstanie kolejny reaktor jądrowy. Planowane koszty – 7 mld dolarów

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply