Budowa drugiego reaktora jądrowego w Czechach uzyska wsparcie finansowe rządu. Wydatki związane z nowym blokiem w elektrowni atomowej Dukovany wyniosą – według szacunków – 7 mld dolarów.

We wtorek czeski rząd podpisał umowę z przedsiębiorstwem CEZ AS. Zobowiązuje się w niej płacić stałą cenę za energię elektryczną z planowanego nowego bloku w starzejącej się elektrowni atomowej Dukovany – podała agencja “Bloomberg”. Państwo zobowiązało się także, że udzieli spółce taniej pożyczki, która nie będzie procentowała na czas trwania budowy w latach 2029-2036. Planowane koszty związane z nowym reaktorem wyniosą 7 mld dolarów.

Od lat energia jądrowa jest podstawą krajowych planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz zwiększenia jego niezależności energetycznej. Jest to jednak pierwszy przypadek gdy czeskie państwo oferuje pomoc finansową w realizacji takiego projektu.

Plan jest uzależniony od aprobaty Unii Europejskiej, która jest konieczna w przypadku pomocy publicznej.

Zdaniem należącej w 70 proc. do państwa spółki CEZ, w przypadku uzyskania zgody UE, nowy blok 1200 MW będzie opłacalny.

“Republika Czeskanie nie ma innej drogi niż nuklearna droga do źródeł bezemisyjnych” – powiedział po podpisaniu umowy czeski minister przemysłu Karel Havlicek.

“Same źródła odnawialne nie są w stanie zaspokoić naszych potrzeb” – dodał.

Do 2022 roku rząd i CEZ mają wybrać dostawcę reaktora. Następnie ustalona zostanie cena gwarantowana energii. Według szacunków rządu cena może wynieść około 50 do 60 euro za megawatogodzinę. W okresie ostatnich pięciu lat średnia cena rynkowa to 37 euro.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Czechy: Państwo sfinansuje 70 proc. kosztów budowy nowych reaktorów jądrowych

Portal “Forsal” przypomina, że w ubiegłym tygodniu analitycy J&T Banka AS rekomendowali kupno akcji CEZ, który jest największym producentem energii w Czechach. Podkreślali, że w ciągu roku papiery spółki mogą podrożeć o blisko 50 proc. Zdaniem analityków wstępne porozumienie z rządem usunęło w dużej mierze wcześniejsze obawy inwestorów, które dotyczyły rentowności projektu.

Szacowane wydatki na nowy reaktor jądrowy wyniosą 7 mld dolarów (ponad połowę całej kapitalizacji rynkowej firmy).

Zobacz także: Babisz: Austria sprzeciwia się energii jądrowej, a sama importuje ją z Czech

news.bloomberglaw.com / forsal.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply