Fiński reaktor jądrowy Olkiluoto 3 (OL3), największy w Europie, rozpoczął regularną produkcję w niedzielę, jak poinformował jego operator – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, powołując się na operatora fińskiego reaktora OL3, największy w Europie reaktor jądrowy rozpoczął w niedzielę regularną produkcję energii.

Wiadomość o uruchomieniu OL3 pojawia się, gdy Niemcy w sobotę wyłączyli swoje ostatnie trzy pozostałe reaktory.

Operator OL3, Teollisuuden Voima (TVO), którego właścicielem jest fińskie przedsiębiorstwo energetyczne Fortum oraz konsorcjum firm energetycznych i przemysłowych, podał, że oczekuje się, że jednostka zaspokoi około 14% zapotrzebowania Finlandii na energię elektryczną, zmniejszając zapotrzebowanie na import ze Szwecji i Norwegii.

Oczekuje się, że nowy reaktor będzie działał przez co najmniej 60 lat, informuje TVO w niedzielnym oświadczeniu po zakończeniu przejścia od testowania do regularnej produkcji.

„Produkcja Olkiluoto 3 stabilizuje ceny energii elektrycznej i odgrywa ważną rolę w fińskiej zielonej transformacji” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny TVO Jarmo Tanhua.

Zobacz też: Finlandia rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z Rosją

Budowa reaktora o mocy 1,6 gigawata (GW), pierwszej nowej elektrowni jądrowej w Finlandii od ponad czterech dekad i pierwszej w Europie od 16 lat, rozpoczęła się w 2005 r. Pierwotnie elektrownia miała zostać otwarta cztery lata później, ale napotkała problemy techniczne.

OL3 po raz pierwszy dostarczył produkcję testową do fińskiej krajowej sieci energetycznej w marcu zeszłego roku i w tamtym czasie miał rozpocząć regularną produkcję cztery miesiące później, ale zamiast tego doznał szeregu awarii i przestojów, których usunięcie zajęło miesiące.

Zobacz też: Powołano nową spółkę PGE PAK Energia Jądrowa – zajmie się budową drugiej elektrowni jądrowej w Polsce

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply