Prezydent Czech Miloš Zeman podpisał 27 września ustawę zakazującą rosyjskim i chińskim firmom ubiegania się o budowę nowej elektrowni jądrowej Dukovany – poinformował portal 112 International.

Jak poinformował portal 112.International, prezydent Czech Miloš Zeman podpisał 27 września ustawę zakazującą rosyjskim i chińskim firmom ubiegania się o budowę nowej elektrowni jądrowej Dukovany

„Rosyjskie i chińskie firmy nie będą mogły uczestniczyć w budowie nowej elektrowni jądrowej Dukovany. Zapewnia to gwarancja bezpieczeństwa w tzw. ustawie o niskiej emisji dwutlenku węgla, podpisanej przez prezydenta Miloša Zemana” – mówi rzecznik prezydenta.

Dokument przewiduje, że do budowy wykorzystywane będą wyłącznie technologie od dostawców z krajów, które przystąpiły do ​​międzynarodowego porozumienia o zamówieniach publicznych z 1996 roku. Rosja i Chiny nie znajdują się na tej liście.

Ponadto technologie, które w jakikolwiek sposób zależą od nieautoryzowanych dostawców, nie mogą być wykorzystywane nie tylko do budowy, ale także do konserwacji nowego bloku.

Rosja ostro skrytykowała decyzję Czech o wykluczeniu Chin i Rosji z budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jądrowej Dukovany. Nazwała ją dyskryminującą, przekazał w czwartek zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Prasy rosyjskiego MSZ Aleksiej Zajcew.

„27 września prezydent Czech Milos Zeman podpisał zatwierdzoną wcześniej przez obie izby czeskiego parlamentu ustawę o środkach przejścia Czech na niskoemisyjną energię. Postanowienia faktycznie dyskryminujące potencjalnych uczestników projektu z Rosji i Chin do rozbudowy czeskiej elektrowni jądrowej Dukovany zostały włączone do tej ustawy z inicjatywy prawicowej opozycji liberalnej – powiedział rzecznik. „Prawo przewiduje, że przy budowie nowych bloków energetycznych w Czechach mogą być wykorzystywane wyłącznie technologie dostawców z krajów, które są członkami Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych z 1996 roku, a Rosja i Chiny nie są stronami tego porozumienia” – zaznaczył.

Zobacz też: Czechy podpisały umowę na zakup od Francji 52 haubic Caesar

Ustawa przewiduje również inne mechanizmy blokujące udział rosyjskich i chińskich firm w czeskich projektach jądrowych – powiedział dyplomata. „To godne ubolewania, że ​​w Pradze dominuje takie upolitycznione podejście, które jest sprzeczne z logiką ekonomiczną i szkodzi interesom czeskiego biznesu” – zauważył.

„Nie jest tajemnicą, że nasz państwowy koncern Rosatom zamierzał wziąć udział w przetargu na rozbudowę czeskiej elektrowni jądrowej. Zajcem uważa, że Rosatom jest nie tylko liderem w światowej energetyce jądrowej, ale także wieloletnim i tradycyjnym partnerem Czech.

Zobacz też: Czechy podpisały umowę ws. pozyskania izraelskiego systemu obrony powietrznej Spyder

Kresy.pl/112.International/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply