Minister Mariusz Kamiński spotkał się w czwartek z Ylvą Johansson – unijną Komisarz do Spraw Wewnętrznych, żeby przedyskutować sytuację kryzysu wywołanego działaniami Białorusi.

W czwartek 30 września minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się w czwartek z Ylvą Johansson – unijną Komisarz do Spraw Wewnętrznych, żeby przedyskutować sytuację kryzysu wywołanego działaniami Białorusi.

Komisarz Johansson podzieliła stanowisko Polski, zgodnie z którym działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą odpowiedzią państw członkowskich UE, pozwalającą zapobiec dalszej eskalacji sytuacji na granicy. Wskazała również, że państwa członkowskie mają prawo i obowiązek ochrony swoich granic, stanowiących zewnętrzne granice Unii.

Minister Mariusz Kamiński przekazał podczas spotkania informacje na temat obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podejmowanych przez polski rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i powstrzymania dalszych działań reżimu Łukaszenki. Minister podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnym przekroczeniom granicy przez migrantów kierowanych na granicę przez białoruskie służby.

Szef MSWiA zaznaczył również, że Polska od początku kryzysu aktywnie współpracuje z Agencją Frontex poprzez bieżącą wymianę informacji i zasilanie Agencji danymi na temat sytuacji na polskim odcinku granicy zewnętrznej. Polska także aktywnie niesie pomoc innym państwom znajdującym się pod presją migracyjną, m.in. zaangażowała niezbędne zasoby sprzętowe i ludzkie w ramach operacji Frontexu na Litwie. Pozostaje także w bieżącym kontakcie z kierownictwem Agencji.

Jak podkreślił minister Mariusz Kamiński, Polska udziela ochrony międzynarodowej osobom uciekającym z obszarów objętych prześladowaniami lub działaniami wojennymi. Znamiennymi przykładami takiej pomocy są tysiące wiz humanitarnych wydanych dla Białorusinów prześladowanych przez reżim Łukaszenki oraz ewakuacja ok. 1300 uchodźców z Afganistanu, którzy uratowani zostali przed realnym zagrożeniem życia i którym umożliwiono ubieganie się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Komisarz Ylva Johansson podziękowała ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu za przekazanie szczegółowych informacji dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Zobacz też: Komisarz UE o kryzysie migracyjnym: Musimy działać zgodnie z przepisami UE i wartościami europejskimi

W czwartek wieczorem Sejm w głosowaniu zdecydował o przedłużeniu o 60 dni stanu wyjątkowego obowiązującego w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią. Udzielił tym samym poparcia dla wniosku złożonego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zagłosowało 237 posłów. Przeciw było 179 parlamentarzystów, a 21 wstrzymało się od głosu. W imieniu prezydenta wniosek przedstawił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. W imieniu Andrzeja Dudy wyraził „najwyższe uznanie dla wszystkich funkcjonariuszy oraz żołnierzy pełniących służbę na terenie obowiązującego stanu wyjątkowego”.

Przeczytaj: Przemytnik imigrantów potrącił funkcjonariusza policji

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply