„Zakładam, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Pytanie tylko brzmi – kiedy?” – powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

W sobotę, w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND, szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył, że zakłada ukończenie gazociągu Nord Stream 2 – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). „Zakładam, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Pytanie tylko brzmi – kiedy?” – powiedział Maas.

„To my decydujemy o naszej polityce energetycznej i dostawach energii w Europie” – podkreślił niemiecki minister. Odniósł się w ten sposób do nacisków ze strony USA, które mają na celu przerwanie przedsięwzięcia.

„Nie krytykujemy faktu, że Stany Zjednoczone w ubiegłym roku ponad dwukrotnie zwiększyły import ropy z Rosji i są obecnie drugim na świecie importerem rosyjskiej ciężkiej ropy. Stany Zjednoczone korzystają z prawa do niezależnej polityki energetycznej. My też to robimy” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., przy czym w grudniu 2019 roku prace zostały wstrzymane. Łącznie rurociąg ma mieć 2460 km, z czego do ułożenia zostało jeszcze 150 km: 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. Przypuszcza się, że zadanie to mają wykonać dwa rosyjskie statki, które znajdują się już na Bałtyku.

Po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w Niemczech zaczęły pojawiać się głosy sugerujące konieczność wstrzymania budowy gazociągu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PAP przypomina, że opinię tego typu wyraził kilka dni temu m.in. szef komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Norbert Roettgen (CDU). Wzywał UE na łamach tygodnika „Der Spiegel” do nałożenia sankcji na Nord Stream 2.

Zobacz także: Rosyjskie media: międzynarodowe firmy nie chcą ubezpieczać Nord Stream 2

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz