Rząd Wielkiej Brytanii przyspieszył wejście w życie zakazu instalowania przez operatorów telekomunikacyjnych sprzętu chińskiej firmy Huawei. Zapowiedź, która została ogłoszona w poniedziałek przewiduje, że zacznie on obowiązywać z końcem września 2021 r., nie zaś od początku 2022 r.
Wielka Brytania już nakazała usunięcie całego sprzętu Huawei ze swojej sieci 5G do końca 2027 r – przypomina agencja “Reuters”. Ma to związek z deklaracjami Stanów Zjednoczonych, że firma stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przyczyną przyspieszenia zakazu jest obawa, że operatorzy magazynują sprzęt Huawei, zanim wejdzie w życie zakaz jego kupowania. Firmom telekomunikacyjnym zakazano także wcześniej kupowania nowego sprzętu Huawei 5G od nowego roku.
Pozostawiono jednak możliwość instalowania do końca 2021 roku sprzętu Huawei, który został kupiony przed końcem 2020 r. Rząd zdecydował się na przyspieszenie zakazu, ponieważ istniała obawa, że operatorzy telekomunikacyjni robią zapasy sprzętu Huawei, aby przyszłym roku nadal zgodnie z prawem go instalować.
Operatorzy nie będą go mogli instalować od 30 września 2021 r. , nawet jeżeli będą posiadali zapasy w magazynach.
Brytyjski rząd jednocześnie złożył w Izbie Gmin projekt ustawy o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym, w której zapisane będą kolejne kroki mające na celu wyeliminowanie dostawców wysokiego ryzyka do 31 grudnia 2027 r. Dowspomnianej grupy zaliczono m.in. Huawei.
“Wyznaczam jasną ścieżkę do całkowitego usunięcia dostawców wysokiego ryzyka z naszych sieci 5G” – oświadczył w poniedziałek brytyjski minister cyfryzacji, kultury, mediów i sportu Oliver Dowden.
“Zostanie to osiągnięte dzięki nowym i bezprecedensowym uprawnieniom do identyfikowania i zakazywania sprzętu telekomunikacyjnego, który stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego” – dodał.
Na początku tygodnia władze Litwy zadecydowały, że Huawei nie będzie brał udziału w tworzeniu sieci telekomunikacyjnej nowej generacji (5G) w tym państwie. Jednak na tym uderzenia Litwinów w interesy chińskiego koncernu się nie skończyły. Usunięte mają zostać nawet już funkcjonujące w litewskiej sieci chińskie instalacje.
W maju 2019 roku Huawei razem z około 70 powiązanymi spółkami trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. W poniedziałek do listy dopisanych zostało kolejnych 38 spółek związanych z Huawei. Firmie utrudniony został także zakup czipów wyprodukowanych poza USA, w przypadku gdy zostały opracowane lub wytworzone przy pomocy amerykańskiego oprogramowania lub technologii.
Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy. Huawei utracił więc dostęp do oprogramowania produkowanego przez te korporacje.
reuters.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!