W swoim wrogim wobec chińskiego koncernu Huawei nastawieniu władze Litwy poszły dalej niż tylko odcinając go od przyszłej budowy sieci 5G.

Jak podała w poniedziałek agencja informacyjna Reutera władze Litwy zadecydowały, że Huawei nie będzie brał udziału w tworzeniu sieci telekomunikacyjnej nowej generacji (5G) w tym państwie. Jednak na tym uderzenia Litwinów w interesy chińskiego koncernu się nie skończyły. Usunięte mają zostać nawet już funkcjonujące w litewskiej sieci chińskie instalacje.

Według Reutera szwedzki koncern Telia ma zlikwidować wszystkie elementy litewskiej sieci 4G zapewnione przez Huawei i zastąpić je w około 2 tys. litewskich stacji nadawczych urządzeniami produkowanymi przez szwedzkiego Ericssona. Telia ma także współtworzyć litewskie instalacje nowej generacji. Władze w Wilnie zdecydowały się więc wdrożyć rekomendację litewskich służb specjalnych z lutego bieżącego roku, kiedy to uznały one, że chiński koncern nie powinien być dopuszczany do “infrastruktury krytycznej”.

Agencja podkreśla, że władze Litwy podjęły taką decyzję w kontekście trwających od dłuższego czasu działań władz USA i amerykańskich potentatów technologicznych mających na celu eliminację Huawei z rynku. To jeden z elementów działań na rzecz powstrzymania supermocarstwowego wzrostu Chińskiej Republiki Ludowej.

“Powodem dla którego porzucamy Huawei jest sytuacja geopolityczna” – wagę kwestii politycznych podkreślił sam szef oddziału szwedzkiej spółki na Litwę Dan Stromberg. Jak dodał – „Byliśmy bardzo zadowoleni z jakości i serwisu sprzętu Huawei, więc nie ma na co narzekać. Ale jest, jak jest.”

Jak pisaliśmy, w maju 2019 roku Huawei razem z około 70 powiązanymi spółkami trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. W poniedziałek do listy dopisanych zostało kolejnych 38 spółek związanych z Huawei. Firmie utrudniony został także zakup czipów wyprodukowanych poza USA, w przypadku gdy zostały opracowane lub wytworzone przy pomocy amerykańskiego oprogramowania lub technologii.

Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy. Huawei utracił więc dostęp do oprogramowania produkowanego przez te korporacje.

Przypomnijmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka Piotra D., byłego oficera ABW, i Chińczyka Weijinga W., dyrektora sprzedaży polskiego oddziału Huawei, pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem. We wrześniu 2019 roku w czasie wizyty w Polsce wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a premier Mateusz Morawiecki podpisał wraz z nim deklarację dotyczącą budowy sieci 5G o antychińskim ostrzu.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply