Aukcja na budowę sieci 5G w Szwecji odbędzie się na warunkach, które wykluczają sprzęt chińskich koncernów Huawei i ZTE – poinformował Urząd ds. poczty i telekomunikacji (PTS) w środę.

Urząd informuje, że aukcja została zaplanowana na początek 2021 roku. Jej przeprowadzenie jest możliwe w związku z decyzją Sądu Apelacyjnego, który unieważnił wcześniejsze postanowienie Sądu Administracyjnego – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Na początku listopada bieżącego roku sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek Huawei o uchylenie wykluczenia chińskich koncernów. PTS zdecydował wówczas o wstrzymaniu aukcji. Miało to miejsce na dzień przed jej planowanym rozpoczęciem.

Do aukcji, która miała się odbyć 10 listopada zgłosiły się następujące firmy: Hi3G Access (Tre), Net4Mobility (Tele2 oraz Telenor), Telia Sverige oraz Teracom. Miała ona dotyczyć dwóch częstotliwości sieci 5G.

PTS poinformował, że Sąd Apelacyjny zdecydował o przywróceniu wykluczenia chińskich koncernów z aukcji. Decyzja była poprzedzona konsultacjami sądu ze szwedzkimi służbami specjalnymi SAPO oraz wojskiem.

Postanowienie PTS przewiduje także wycofanie do 2025 roku sprzętu Huawei i PTS, który został już wykorzystany w Szwecji do produkcji sieci 5G.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku grudnia br. rząd Wielkiej Brytanii przyspieszył wejście w życie zakazu instalowania przez operatorów telekomunikacyjnych sprzętu chińskiej firmy Huawei. Zapowiedź, która została ogłoszona w poniedziałek przewiduje, że zacznie on obowiązywać z końcem września 2021 r., nie zaś od początku 2022 r.

Na taki sam krok zdecydowały się władze Litwy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w maju 2019 roku Huawei razem z około 70 powiązanymi spółkami trafił na listę podmiotów, które nie mogą kupować wytworów amerykańskich firm bez zgody Waszyngtonu. W poniedziałek do listy dopisanych zostało kolejnych 38 spółek związanych z Huawei. Firmie utrudniony został także zakup czipów wyprodukowanych poza USA, w przypadku gdy zostały opracowane lub wytworzone przy pomocy amerykańskiego oprogramowania lub technologii.

Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką, mimo zawieszenia sankcji wobec Huawei na okres trzech miesięcy. Huawei utracił więc dostęp do oprogramowania produkowanego przez te korporacje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka Piotra D., byłego oficera ABW, i Chińczyka Weijinga W., dyrektora sprzedaży polskiego oddziału Huawei, pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem. We wrześniu 2019 roku w czasie wizyty w Polsce wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a premier Mateusz Morawiecki podpisał wraz z nim deklarację dotyczącą budowy sieci 5G o antychińskim ostrzu.

pap / bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply