Prezydent Turcji Recep Erdogan poinformował w niedzielę, że rozmowy Turcji w zeszłym tygodniu z delegacjami fińskimi i szwedzkimi nie przebiegały na „oczekiwanym poziomie”, a Ankara nie może powiedzieć „tak” w sprawie wejścia do NATO państw „wspierających terroryzm” – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak podała agencja prasowa Reuters, prezydent Turcji Recep Erdogan poinformował w niedzielę, że rozmowy Turcji w zeszłym tygodniu z delegacjami fińskimi i szwedzkimi nie przebiegały na „oczekiwanym poziomie”, a Ankara nie może powiedzieć „tak” w sprawie wejścia do NATO państw „wspierających terroryzm” – przekazała agencja prasowa Reuters.

„Dopóki Tayyip Erdogan jest szefem Republiki Turcji, zdecydowanie nie możemy powiedzieć „tak” krajom, które popierają wejście terroryzmu do NATO” – powiedział dziennikarzom po powrocie z podróży do Azerbejdżanu w sobotę.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Turcja protestuje przeciwko przyłączeniu Szwecji i Finlandii do NATO, twierdząc, że dają schronienie ludziom powiązanych z ugrupowaniem bojowników Partii Pracujących Kurdystanu, które uważa za terrorystów, a także dlatego, że wstrzymały eksport broni do Ankary w 2019 roku.

„Nie są uczciwi ani szczerzy. Nie możemy powtórzyć błędu popełnionego w przeszłości w odniesieniu do krajów, które przyjmują i karmią takich terrorystów w NATO, które jest organizacją bezpieczeństwa” – powiedział.

Szwecja i Finlandia oświadczyły, że potępiają terroryzm i z zadowoleniem przyjęły możliwość współpracy z Ankarą.

Jeżeli obawy w kwestii bezpieczeństwa Turcji nie zostaną rozwiane, alternatywą mogłoby być wyjście z NATO – oświadczył we wtorek Devlet Bahceli, lider wspierającej rząd Recepa Tayyipa Erdogana Partii Narodowego Działania.

„Jak możemy być pozytywnie nastawieni wobec krajów, których ulicami wciąż przechadzają się terroryści?” – powiedział. „Szwecja jest azylem dla separatystycznej grupy terrorystycznej” – stwierdził.

Erdogan, który odmówił przyjęcia delegacji ze Szwecji i Finlandii w Turcji, przeprowadził w sobotę osobne rozmowy telefoniczne z przywódcami obu tych krajów – prezydentem Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdaleną Andersson. W czasie rozmów Erdogan miał wezwać ich do rezygnacji ze wsparcia finansowego i politycznego dla grup „terrorystycznych”.

Turcja od dawna oskarża kraje nordyckie, w szczególności Szwecję o udzielanie prawa pobytu działaczom i sympatykom walczącej z tym państwem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a także zwolennikom Fethullaha Gülena, którego Ankara oskarża o inspirowanie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku.

Prezydent Turcji Recept Tayyip Erdogan przekazał 13 maja, że nie jest możliwe, aby Turcja poparła plany Szwecji i Finlandii, które chcą przystąpić do NATO. Jak stwierdził, kraje nordyckie są „domem dla wielu organizacji terrorystycznych”. Później powtórzył to stanowisko i zaznaczył, że Turcja nie zaaprobuje wniosków Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ żadne z tych państw „nie ma jasnego stanowiska wobec terroryzmu”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz