Turecki konwój wojskowy wjechał do Syrii [+VIDEO]

W czasie gdy syryjska armia prowadzi ofensywę w prowincji Idlib, do regionu tego wjechał duży wojskowy konwój turecki. Turcja może próbować utrudniać ruchy Syryjczyków.

W wielu punktach prowincji Idlib, ostatniego syryjskiego regionu opanowanego w większej części przez islamistyczne ugrupowania zbrojne, trwają walki. W sobotę intensywne starcia toczyły się także na zachodnich przedmieściach miasta Aleppo. Portal Syria.liveuamap.com podaje informacje, że w walkach syryjskiej armii i ugrupowania Tahrir asz-Szam (dawne syryjskie skrzydło Al Kaidy) zginęło tam około 100 osób. Ciężkie walki trwały w niedzielę na południowy-zachód miasta, gdzie armia rządowa użyła artylerii.

Zacięte boje odnotowano także w zdobytym niedawno przez siły rządowe mieście Ma’arat an-Numan. Według Syria.liveuamap.com islamistom udało się tam zniszczyć jeden czołg armii rządowej. W rejonie tego miasta operowało syryjskie lotnictwo bombardując pozycje bojowników. Przeprowadziło ono szereg nalotów także na miasto Sarakib i w jego okolicach. Miasto, położone na łączącej Damaszek z Aleppo autostradzie M5, ma strategiczne znaczenie. Jeszcze w piątek pojawiły się informacje o tym, że z obu stron miasta na autostradzie swoje posterunki ustawili żołnierze tureccy. Może to utrudnić atak syryjskich sił rządowych, choć jak dotychczas obeszły one w toku swojej ofensywy cztery takie posterunki.

Tureccy żołnierze znajdują się w regionie Idlib  na podstawie porozumienia z Astany. Porozumienie to ustaliło w maju 2017 r. rolę Turcji, Rosji i Iranu w Syrii. W ramach niego ustanowiono strefy rozejmu – tak zwane strefy deeskalacji. Turcy otrzymali odpowiedzialność za monitorowanie rozejmu w prowincji Idlib, wówczas w całości opanowanej przez islamistyczne ugrupowania zbrojne, którym Ankara zaczęła od tego czasu patronować.

Ankara nie rezygnuje z utrzymania swojej obecności w Idlib. Portal Al Masdar News zamieścił nagranie pokazujące znacznych rozmiarów konwój tureckich żołnierzy jadących przez tę syryjską prowincję. Nagranie miało zostać wykonane przy przejściu granicznym Kafr Lousen. Al Masdar News twierdzi, że na konwój składało się ponad 50 transporterów opancerzonych i ciężarówek.

syria.liveuamap.com/almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply