Parlament Finlandii przegłosował ustawę, na mocy której powstaną specjalne, dużo mocniejsze ogrodzenia na fińsko-rosyjskiej granicy – podał The Guradian w czwartek. Mają chronić Finlandię przed możliwością hybrydowej agresji ze strony Moskwy. To element przygotowania kraju do członkostwa w NATO.

Obawiając się, że Moskwa może wykorzystać migrację do wywierania nacisków na Finlandię, fiński parlament uchwali poprawki do ustawy o Straży Granicznej, które ułatwiają budowę mocniejszych ogrodzeń na granicy z Rosją.

Celem nowego prawa jest „poprawa zdolności operacyjnej straży granicznej w zakresie reagowania na zagrożenia hybrydowe” – podkreśla Anne Ihanus, doradca w MSW Finlandii. „Wojna na Ukrainie przyczyniła się do pilności sprawy” – dodała.

Dzięki ustawie będzie można też w razie potrzeby zamknąć przejście graniczne, a także skupić w jednym, określonym miejscu dużą ilość osób ubiegających się o azyl. Helsinki przyjęły również poprawki do przepisów dotyczących uprawnień nadzwyczajnych.

Aktualnie granice Finlandii są zabezpieczone głównie lekkimi drewnianymi płotami. Zaprojektowano je po to, aby powstrzymać wędrowanie zwierząt gospodarskich.

Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim został formalnie rozpoczęty.

Oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu).

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpienia do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci.

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply