Proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim został formalnie rozpoczęty – oświadczył we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Podpisanie protokołów akcesyjnych rozpoczyna proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich” – wskazał. Powiedział, że to historyczny krok, który został wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę.

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. „To wielki dzień dla Finlandii i Szwecji oraz wielki dzień dla NATO” – oświadczył w czasie wtorkowej konferencji prasowej Jens Stoltenberg, cytowany przez portal France 24. W konferencji wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii.

„Mamy teraz 32 kraje przy jednym stole i dzięki temu jesteśmy silniejsi, a nasi obywatele będą bezpieczniejsi, tym bardziej, że mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad” – dodał szef NATO.

Szefowie MSZ Szwecji i Finlandii podkreślili, że to historyczny moment dla ich krajów.

Konferencja odbyła się przed spotkaniem, na którym ambasadorowie 30 państw członkowskich NATO podpiszą protokoły akcesyjne obu krajów nordyckich, otwierając proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich.

Oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu).

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpienia do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Szwecja i Finlandia spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Zobacz także: Członkostwo w NATO za wsparcie w zwalczaniu Kurdów z PKK. Jest porozumienie Turcji, Szwecji i Finlandii

W ubiegły wtorek fiński prezydent, Sauli Niinisto poinformował, że Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały trójstronne memorandum na rzecz „rozszerzenia pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla ich bezpieczeństwa”. Tym samym, władze Turcji zgodziły się poprzeć wspólne członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. „Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna” – poinformowała wówczas w oficjalnym komunikacie strona fińska.

Zobacz także: Erdogan: Finlandia i Szwecja muszą dotrzymać swoich obietnic zanim zniesiemy weto ws. dołączenia do NATO

france24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz