Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził obostrzenia wobec mężczyzn w wieku poborowym.

Sztab Generalny potwierdził, że mężczyźni w wieku poborowym nie mają prawa opuszczania miejsca bez zamieszkania, chyba, że otrzymają na to zgodę miejscowej komendy wojskowej (wojenkomatu).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sztab Generalny odniósł się do tej kwestii na swojej stronie na Facebooku – „Obowiązująca od 1992 r. ustawa „O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej” stanowi, że w czasie wojny zabrania się opuszczania miejsca zamieszkania poborowym, zobowiązanym do służby wojskowej oraz rezerwistom bez zezwolenia naczelnika odpowiedniego terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego” – zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Wojskowi zadeklarowali jednak także, iż Sztab Generalny „opracował procedurę udzielania zezwolenia obywatelom Ukrainy” na „wyjazd poza miejsce zamieszkania (miejsce pobytu) od momentu ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny”. Zezwolenie takie będzie wydawane na okres od 30 dni do roku „w zależności od kategorii podmiotu”.

Jak pisaliśmy w niedzielę, w ukraińskim parlamencie złożono już projekt ustawy obliczony na zmniejszenie obostrzeń związanych z obowiązkiem wojskowym. Projekt nowych przepisów zakłada rozszerzenie katalogu mężczyzn, którzy będą mogli opuszczać Ukrainę w warunkach stanu wojennego.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz