W zamian za wsparcie Turcji w „zwalczaniu terroryzmu” i „rozprawieniu się” z kurdyjską organizacją PKK, Szwecja i Finlandia mają zyskać zgodę Ankary na dołączenie do NATO.

We wtorek fiński prezydent, Sauli Niinisto poinformował, że Turcja, Szwecja i Finlandia podpisały trójstronne memorandum na rzecz „rozszerzenia pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla ich bezpieczeństwa”. Tym samym, władze Turcji zgodziły się poprzeć wspólne członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. „Konkretne kroki naszego przystąpienia do NATO zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna” – poinformowała w oficjalnym komunikacie strona fińska.

Niinisto wyraził radość z możliwości zakończenia obecnego etapu na drodze Finlandii do członkostwa w NATO. Dodał, że oczekuje „owocnych rozmów” z „przyszłymi sojusznikami” na temat roli Finlandii w NATO.

 

Podczas konferencji prasowej w pierwszym dniu szczytu NATO w Madrycie, sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg ogłosił, że osiągnięto porozumienie, otwierające drogę Finlandii i Szwecji do członkostwa w NATO.

– Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu – powiedział Stoltenberg. Dodał, że żaden inny sojusznik w ramach NATO „nie ucierpiał tak bardzo z powodu brutalnych ataków terrorystycznych jak Turcja, w tym ze strony organizacji terrorystycznej Partia Pracujących Kurdystanu [PKK – red.]”.

Według Stoltenberga, „rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu”. Zgodnie z porozumieniem, jako przyszli członkowie NATO, Szwedzi i Finowie „zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego”. W związku z tym, oba państwa mają dostosować swoje prawo tak, by umożliwić „rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycję”.

– Po tym szczycie Finlandia i Szwecja oficjalnie otrzymają status krajów zaproszonych – powiedział sekretarz generalny NATO. Dodał, że „drzwi są otwarte”. Wiadomo, że rozszerzenie NATO wymaga zgody wszystkich członków Sojuszu.

Podczas rozpoczętego szczytu NATO 2022 w Madrycie, stolicy Hiszpanii, kluczowymi tematami będą m.in.: agresja Rosji przeciw Ukrainie, bieżące wsparcie dla Kijowa, konsekwencje radykalnie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w Europie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz długoterminowa adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń i wyzwań. Przedyskutowana ma też zostać rosnącą globalną pozycje Chin.

Wcześniej pisaliśmy, że w ocenie szefowej szwedzkiej dyplomacji, Ann Linde, są postępy w negocjacjach z Turcją w sprawie dołączenia Szwecji do NATO. Podobnie rozmowy ze stroną turecką ocenił fiński prezydent, Sauli Niinisto.

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpieniu do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Szwecja i Finlandia spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply