Władze Szwecji i Finlandii zadowolone z rozmów z Turcją

W ocenie szefowej szwedzkiej dyplomacji, Ann Linde, są postępy w negocjacjach z Turcją w sprawie dołączenia Szwecji do NATO. Podobnie rozmowy ze stroną turecką ocenił fiński prezydent, Sauli Niinisto.

We szefowa MSZ premier Szwecji, Ann Linde, w rozmowie z dziennikiem „Svenska Dagbladet” oceniła, że negocjacje z Turcją w sprawie wniosku o wejście jej kraju do NATO „posunęły się naprzód”.

– Poczyniliśmy postępy w negocjacjach, aby przezwyciężyć sprzeciw Turcji wobec kandydatury Szwecji do NATO. Przełom może nastąpić na rozpoczynającym się szczycie Sojuszu w Madrycie – powiedziała Linde. Dodała przy tym, że Szwecja „jest przygotowana na to, że rozmowy z Turcją potrwają dłużej”.

 

W podobny sposób wypowiedział się we wtorek prezydent Finlandii, Sauli Niinisto. Podkreślił, że w ramach rozmów „panuje nieco większe wzajemne zrozumienie”.

Fiński prezydent powiedział też, że w kwestii wyniku trwających negocjacji, nie jest ani optymistą, ani pesymistą. Ostrzegł jednak, że jeśli członkowie NATO nie przezwyciężą oporu Turcji, to skorzysta na tym Rosja.

Wiadomo też, że przywódcy Szwecji, Finlandii oraz Turcji mają się spotkać w Madrycie.

Przeczytaj: Turcja grozi, że opóźni rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię

Dodajmy, że we wtorek, podczas konferencji po posiedzeniu rządu, jego rzecznik, Piotr Müller poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgodu na podpisanie protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii.

– Polski rząd wspiera aspiracje dotyczące dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Królestwa Szwecji oraz Republiki Finlandii – powiedział rzecznik rządu. – W przypadku, gdyby państwa NATO zgodziły się na akcesję Finlandii i Szwecji, nastąpi wyrażenie w formie ustawy i ratyfikacja zgodnie z procedurami, które są przewidziane w polskiej konstytucji – dodał.

Jak pisaliśmy, były rosyjski prezydent, Dmitrij Miedwiediew powiedział, że jeśli Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO, Rosja wzmocni swoje granice i będzie „gotowa do działań odwetowych”, co może obejmować perspektywę zainstalowania pocisków Iskander w pobliżu granicy tych krajów.

Czytaj więcej: Miedwiediew grozi wybuchem trzeciej wojny światowej

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpieniu do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. Szwecja i Finlandia spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie i ukrywanie milicji kurdyjskiej i innych grup, które Turcja uznaje za terrorystyczne.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply