W ciągu ostatnich 15 lat Szwecja miała najwyższy w Europie wskaźnik zgonów z powodu strzelanin – poinformował w sobotę portal The Economist.

Jak poinformował portal The Economist, w ciągu ostatnich 15 lat Szwecja miała najwyższy w Europie wskaźnik zgonów z powodu strzelanin.

“Pod koniec maja tłum około stu młodych mężczyzn, w większości z mniejszości afrykańskich lub bliskowschodnich, zaczął walczyć na placu w Hjallbo, na przedmieściach Göteborga, drugiego miasta Szwecji. Wygląda na to, że członkowie rywalizujących gangów zaczęli walczyć przez kradzież motoroweru” – donosi portal.

Dwa dni później mężczyzna w pobliskim sklepie spożywczym został postrzelony w tył głowy, co miało być zemstą za walkę gangów. Następnie zastrzelono policjanta w Biskopsgarden, innym przedmieściu miasta. Kilka dni później w zakładzie fryzjerskim we Frolunda, jeszcze innym przedmieściu, zamordowano mężczyznę. “Dwoje małych dzieci miało szczęście przeżyć w zeszłym tygodniu po tym, jak zostali złapani w krzyżowy ogień kolejnej strzelaniny gangów, tym razem w Visattra, na obrzeżach Sztokholmu, stolicy” – dodaje The Economist.

Według niedawnego raportu Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości w ciągu ostatnich 15 lat Szwecja miała najwyższy w Europie wskaźnik zgonów z powodu strzelanin. Analizując dane z 22 krajów europejskich, dostarczone przez Eurostat i Światową Organizację Zdrowia ONZ, badaczka rady Klara Hradilova-Selin oceniła, że ​​Szwecja zajęła drugie miejsce po Chorwacji w latach 2014-2017. Jednak do 2018 roku wstępne dane sugerowały, że Szwecja awansowała na pierwsze miejsce. Większość ofiar to mężczyźni w wieku od 20 do 29 lat. Wskaźnik zabójstw przez postrzelenie w Szwecji jest dwa i pół razy większy niż średnia europejska.

Zobacz też: Tendencje autorytarne w Szwecji

Taka przemoc jest niezmiennie napędzana nielegalnymi narkotykami i złym stanem bezrobotnych, zmarginalizowanych młodych mężczyzn. Niedawni imigranci, z których wielu to Somalijczycy, nie zintegrowali się. Syryjski kryzys migracyjny z 2015 roku doprowadził do większej gettoizacji. W Hjallbo 70% mieszkańców urodziło się za granicą. Wielu z nich, zwłaszcza młodych mężczyzn, robi interesy na czarnym rynku. Strzelanie stało się dla gangów powszechnym sposobem na rozwiązywanie sporów.

Niektórzy analitycy obwiniają również nadmierną centralizację w ostatniej dekadzie za spadającą liczbę policjantów służących na ulicach szwedzkich przedmieść, pomimo ogólnej większej liczby policjantów. W 1980 roku policja w Göteborgu była wstanie rozwiązać 80% wszystkich morderstw. Obecnie jest to zaledwie 20%.

Zobacz też:

Kresy.pl/The Economist

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply