Po raz pierwszy szef szwedzkiej policji przyznał publicznie, że wzrost przestępczości zorganizowanej wynika z migracji i braku integracji.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef szwedzkiej policji, Anders Thornberg powiedział, że wzrost przestępczości zorganizowanej wynika z migracji i braku integracji. „Sytuacja jest bardzo poważna” – podkreślił.

Przeczytaj: Szwecja: Goeteborg opanowany przez gangi, w tym ze środowisk imigrantów

Media zwracają uwagę, że to pierwszy raz, gdy szef szwedzkiej policji publicznie przyznał, iż taka korelacja ma rzeczywiście miejsce.

 

Ponadto, wśród innych czynników mających wpływ na rozwój zorganizowanej przestępczości w Szwecji, Anders Thornberg wymienił: rosnący popyt na narkotyki, cyfryzację oraz postęp technologiczny.

W latach 2020-21 w wyniku strzelanin zginęło w naszym kraju blisko 100 osób, a wczoraj zastrzelono kolejną. Przestępczość zorganizowana, przemoc z użyciem broni palnej i zamachy bombowe stały się jednym z głównych wyzwań stojących przed szwedzką policją i całym społeczeństwem – powiedział.

Komendant główny szwedzkiej policji domaga się od polityków wprowadzenia szeregu zmian, mających umożliwić rozbicie gangów.

– Służby socjalne muszą zostać wzmocnione i muszą być obecne przez całą dobę w 61 „wrażliwych” obszarach Szwecji. Należy zaostrzyć kary za przestępczość zorganizowaną, a także ułatwić konfiskatę majątku – wskazywał. Zwrócił też uwagę na przeszkody generowane przez przepisy o ochronie danych osobowych i starania, aby w rejestrach nie podawać kraju pochodzenia petentów.

Obecny na konferencji minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, socjaldemokracja Morgan Johansson obiecał, że w tym roku rząd Szwecji skieruje do parlamentu trzy pakiety legislacyjne ułatwiające walkę z przestępczością. Propozycje zawierają m.in. podwyższenie kar za udział w gangu, konfiskatę samochodów, zegarków oraz domów przestępców, a także wprowadzenie instytucji świadka koronnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Anders Thornberg był uczestnikiem zakończonej we wtorek dwudniowej konferencji na temat bezpieczeństwa „Społeczeństwo i obronność”, która odbywa się co roku na początku stycznia.

W ubiegłym roku portal The Economist napisał, że w ciągu ostatnich 15 lat Szwecja miała najwyższy w Europie wskaźnik zgonów z powodu strzelanin. Ponadto, szwedzki rząd ogłosił, że rozważy rozszerzenie przepisów bezpieczeństwa narodowego, aby umożliwić policji szpiegowanie podejrzanych gangów, ponieważ władze próbują powstrzymać wzrost strzelanin, które do sierpnia 2021 roku doprowadziły do ​​ponad 26 zgonów.

Zobacz: Zamieszki w Malmo w Szwecji [+VIDEO]

PAP / radiomaryja.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply