Według urzędników ambasady Ukrainy w Polsce, od 2014 roku liczba ukraińskich imigrantów zarobkowych wzrosła pięciokrotnie i obecnie wynosi 1,5 mln osób.

Takie informacje na temat liczby ukraińskich gastarbeiterów podają ukraińskie media, powołując się na wypowiedzi urzędnik ambasady Ukrainy w Warszawie.

„Rzeczywiście, od początku 2014 roku obserwowany jest ostry wzrost liczby obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce. Jeśli przed 2014 liczba ta wynosiła około 320 tysięcy, to teraz, według danych nieoficjalnych, to już 1,5 mln ludzi” – powiedziała szefowa wydziału konsularnego ukraińskiej ambasady, Switłana Krysa.

Dane podane przez Krysę częściowo odpowiadają obliczeniom firmy Selectivv, która w oparciu o dane pochodzące od operatorów telekomunikacyjnych podała, że w styczniu 2019 roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln migrantów z Ukrainy.

Przypomnijmy, że jak poinformował w czwartek Urząd do Spraw Cudzoziemców, liczba cudzoziemców mających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła do 400 tys. osób. Według danych urzędu, blisko połowa z nich, a dokładnie 199 tys. osób, to Ukraińcy.

Ponadto, wzrost liczby Ukraińców w Polsce potwierdza również duży wzrost działań konsularnych, podejmowanych przez wydział konsularny ukraińskiej ambasady w Warszawie. W 2014 roku było to 3,5 działań, podczas gdy w 2018 roku – aż 18 tysięcy. Według Krysy, analogiczny wzrost odnotowano też w ukraińskich konsulatach w Krakowie, Gdańsku i w Lublinie. Tylko w ciągu pierwszej połowy tego roku liczba akcji konsularnych wyniosła 8,5 tys. i była o 10 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Krysa poinformowała też, że większość, bo 60 proc. wszystkich akcji konsularnych dotyczy usług rejestracyjnych. Wiąże się to ze zmianami na Ukrainie dotyczącymi importu samochodów zarejestrowanych za granicą.

Według ukraińskich dyplomatów z Warszawy, w Polsce Ukraińcy wykonują głównie proste prace fizyczne, w budownictwie, transporcie, rolnictwie czy na produkcji. Tylko nieliczni pracują w sektorze IT, w ochronie zdrowia czy w edukacji.

Jak informowaliśmy, w maju br. konsul generalny Ukrainy Oleg Mandiuk twierdził, że Polska wydała już Ukraińcom ponad milion dokumentów uprawniających do ubiegania się o polskie obywatelstwo. Należący do niemieckiego właściciela „Dziennik Polski”, wzywał do masowego rozdawania polskiego obywatelstwa Ukraińcom. „Ukraińcy zostaną Polakami. Ilu? Milion, dwa miliony?” – pytał należący do Verlagsgruppe Passau dziennik.

„Dziennik Polski” podaje też w innym miejscu, że w Małopolsce, oficjalnie liczącej 3,4 mln mieszkańców, jest już ponad 600 tys. cudzoziemców, z czego 460 tys. to Ukraińcy. Oznacza to, że od 2014 roku liczba zarejestrowanych pracowników z Ukrainy wzrosła trzynastokrotnie.

Należy zaznaczyć, że według informacji MSZ z września 2018 roku, od 2008 do 2017 roku 101 937 obywateli Ukrainy otrzymało kartę Polaka. Od roku 2016 liczba takich dokumentów wydawanych w ciągu roku przez polskie konsulaty wzrosła do 13 tysięcy. Można zatem ogólnie szacować, że od tamtego czasu liczba ta mogła wzrosnąć do ok. 120 tys. Wcześniej, w sierpniu ub. roku ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczycia mówił, że z miliona Ukraińców pracujących i mieszkających w naszym kraju Kartę Polaka posiada „około 200 tysięcy”. Z kolei na początku 2018 roku szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin, powołując się na dane opublikowane przez ukraińską ambasadę w Polsce podał, że prawie 300 tysięcy Ukraińców otrzymało zezwolenie na pracę, a ponad 2 mln wizy. Oficjalnie na Ukrainie żyje 140 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Czytaj także: Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec? Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza chce ich zatrzymać

Ukrinform / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply