“Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, działając pod nadzorem Ośrodka Zamiejscowego w Białej Podlaskiej Prokuratury Okręgowej w Lublinie, zatrzymali osoby, które zorganizowały nielegalne przekroczenie granicy państwowej dla ponad 1100 cudzoziemców” – podała służba w piątek.

W komunikacie podkreślono, że 16 lutego br. funkcjonariusze z Placówki SG w Białej Podlaskiej zatrzymali małżeństwo mieszkańców województwa lubelskiego. Wspomniane osoby usłyszały zarzuty organizowania cudzoziemcom, w szczególności obywatelom Ukrainy, ale także Gruzji i Białorusi, nielegalnego przekraczania granicy. Proceder ten polegał na wystawianiu i rejestrowaniu dokumentów w postaci oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, zawierających nieprawdę.
Podczas czynności zgromadzony został materiał świadczący o tym, że od listopada 2016 do grudnia 2017 roku małżonkowie prowadząc agencję pracy zarejestrowali w Powiatowym Urzędzie Pracy ponad 1 181 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, bez zamiaru rzeczywistego zatrudnienia cudzoziemców. Dokumenty te były następnie odpłatnie przekazywane cudzoziemcom, którzy na ich podstawie uzyskiwali w Urzędach Konsularnych wizy wjazdowe na terytorium Polski.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała na Podkarpaciu nielegalnych imigrantów

“Podejrzani w oświadczeniach o zamiarze powierzenia wykonywania pracy wskazali ponad 70 różnych adresów na terenie Polski, pod którymi cudzoziemcy mieli wykonywać pracę. Były to zarówno adresy fikcyjne jak i dane podmiotów, które nawet jeśli potwierdziły współpracę z ww. agencją, to dotyczyło to znacznie mniejszej ilości osób, niż wykazywana przez podejrzanych. W trakcie przeszukania ujawniono kopie dokumentów tożsamości cudzoziemców  oraz środki pieniężne, które zabezpieczono na poczet przyszłej kary grzywny” – napisano.

Za umożliwianie cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy państwowej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów z Afganistanu i Iraku

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply