Bundestag przyjął w piątek nowelizację prawa imigracyjnego. Wśród przyjętych przepisów są takie, które ułatwiają migrantom spoza UE podejmowanie pracy w Niemczech. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza już zapowiedziała, że będzie się starać, by ukraińscy gastarbeiterzy nie wyjechali z Polski do Niemiec.

W wyniku nowelizacji, która zacznie obowiązywać od 2020 roku absolwenci uniwersytetów i szkół zawodowych będą mieli dostęp do niemieckiego rynku pracy na okres 6 miesięcy. Warunkiem otrzymania zgody na pracę będzie także znajomość języka, przejście odpowiednich szkoleń oraz posiadanie środków do życia. Według portalu Euractiv powodem przyjętych zmian jest najniższe bezrobocie od czasu zjednoczenia Niemiec i liczba 1,2 mln wakatów w niemieckiej gospodarce.

PRZECZYTAJ: Rząd Niemiec przyjął projekt ustawy ułatwiający imigrację spoza UE

Jak podała Polska Agencja Prasowa powołując się na badania pracowników NBP, po otwarciu niemieckiego rynku pracy w ciągu 4 lat może opuścić Polskę do 25 proc. Ukraińców, którzy do naszego kraju przyjechali za chlebem. Zaznaczono przy tym, że szacunek ten jest obarczony dużą niepewnością z powodu nieznajomości ostatecznego kształtu regulacji oraz przyszłej kondycji niemieckiej gospodarki. Innego zdania jest Paweł Kułaga z agencji pośrednictwa pracy Foreign Personel Service, według którego Ukraińcy nie opuszczą masowo Polski. Przytaczający jego słowa portal Money.pl powołuje się na ekspertów, którzy przewidują, że z niemieckich przepisów skorzysta tylko kilkadziesiąt tysięcy osób. Ukraińców do pozostania w Polsce może skłonić fakt, iż wielu już się u nas osiedliło, a w Niemczech będzie im trudniej zadomowić się. Świadczą o tym badania, które mówią, że 60 proc. Ukrainców chce pozostać w Polsce na stałe. “Wynagrodzenie u naszego zachodniego sąsiada, choć nominalnie wyższe, może mieć niższą siłę nabywczą” – twierdzą też eksperci.

Mimo to, jak podaje Polskie Radio, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza chce zabiegać, by Ukraińcy nie wyjeżdżali z Polski do Niemiec. Zdaniem wiceprezesa Izby Andrzeja Drozda polscy pracodawcy będą musieli zareagować na niemiecką nowelizację podniesieniem wynagrodzeń i poprawą zaplecza socjalnego.

Pakiet przyjęty przez Bundestag usprawnia także proces deportacji, z tego też powodu Zieloni i radykalna lewica uznały reformę za naruszenie “praw imigrantów”.

CZYTAJ TAKŻE: „Rzeczpospolita”: Ukraińcy nie chcą do Niemiec – wolą pracować i zostać w Polsce na dłużej

Kresy.pl / Euractiv.pl / Polska Times / Money.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply