Około dwie trzecie Ukraińców, którzy wyjechali za granicę po agresji Rosji na Ukrainę, nie planuje powrotu do kraju – poinformował w środę portal Europejska Prawda.

Około dwie trzecie Ukraińców, którzy wyjechali za granicę po agresji Rosji na Ukrainę, nie planuje powrotu do kraju. Świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, pisze w środę Europejska Prawda.

Badanie zostało przeprowadzone wśród 4900 Ukraińców mieszkających obecnie w Polsce, Czechach, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii i Słowacji, w terminie od połowy maja do połowy czerwca.

Zobacz też: Najbogatszy Ukrainiec oficjalnie nie jest już oligarchą

Większość ankietowanych Ukraińców deklaruje, że przy nadarzającej się okazji chce wrócić na Ukrainę, ale 65% nadal planuje zostać w kraju, w którym się znaleźli, a 9% – przenieść się do innego. Głównym czynnikiem, który zachęci ich do powrotu jest zmniejszenie intensywności działań wojennych.

16% ankietowanych zadeklarowało chęć wyjazdu na Ukrainę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ale prawie wszyscy – tymczasowo, aby spotkać się z rodziną i przyjaciółmi lub rozwiązać sprawy. Czterdzieści procent planujących powrót zamierzało to zrobić w ciągu najbliższego miesiąca, podczas gdy pozostali nie byli pewni, kiedy wyjadą.

Plany ludzi różnią się znacznie w zależności od regionu zamieszkania – są więc gotowi do powrotu znacznie częściej wśród mieszkańców Kijowa i zachodnich regionów niż na wschodzie i północy.

Zobacz też: Polacy dyskryminowani na polskich uczelniach. Ukraińcy z zagwarantowanym limitem miejsc

70% respondentów opuściło kraj z kimś, najczęściej z najbliższymi krewnymi, a w 90% członkami rodziny są kobiety i dzieci. 82% respondentów wyjechało na Ukrainę z jednym bliskim członkiem rodziny.

77% posiada wykształcenie wyższe lub zawodowe oraz doświadczenie zawodowe. Według UNHCR około 5,6 mln Ukraińców pozostaje poza Ukrainą w Europie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz