Duda poucza ks. Isakowicza-Zaleskiego w sprawie Ukrainy – jest nagranie [+VIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i duszpasterza Kresowian ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego podczas obchodów 79. rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Zgodnie z tym, co relacjonował duchowny, z ust głowy państwa padło wezwanie, by “miarkować słowa” w sprawie Ukrainy.

Jak podawaliśmy, do wymiany zdań pomiędzy Andrzejem Dudą a ks. Isakowiczem-Zaleskim doszło w poniedziałek 11 lipca na Skwerze Wołyńskim w Warszawie, podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Duszpasterz Kresowian przekazał portalowi Dorzeczy.pl, że gdy w końcu prezydent podszedł do rodzin ofiar, powiedział, że mają one „ważyć słowa”. Duchowny odebrał te słowa jako “zawoalowaną pogróżkę”.

W nagraniu, które pojawiło się w sieci, rzeczywiście słychać pouczenie Andrzeja Dudy o “miarkowaniu słów” w sprawie Ukrainy skierowane do ks. Isakowicza-Zaleskiego. Na filmie nie zarejestrowano początku rozmowy. Zaczyna się ono od słów duchownego, który zarzucał prezydentowi, że nie realizuje obietnic, na zrealizowanie których miał 7 lat.

“Mam prośbę, żeby ksiądz się miarkował w słowach” – powiedział prezydent. Według niego “każde słowo za dużo wypowiedziane, za mocno wypowiedziane, nie służy ani nam, ani Kijowowi. Służy drugiej stronie” – mówił Andrzej Duda.

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał prezydentowi, że strona ukraińska wciąż nie pozwala na poszukiwania, ekshumacje i pochówki polskich ofiar II wojny światowej i czasów wcześniejszych. “Prowadzimy w tej chwili rozmowy…” – odpowiedział prezydent. “Ile lat, 30 lat [czekamy], pan Kaczyński obiecywał, pan obiecuje, ile razy jeszcze usłyszymy +obiecujemy+!” – przerwał mu duchowny. “Proponuję, żeby ksiądz spróbował inną drogą” – odpowiedział Andrzej Duda i odszedł.

Nie jest jasne, kto jest autorem nagrania. Według niektórych komentarzy pojawiło się ono w serwisie Telegram. Kopię filmu zamieścił poseł Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki z komentarzem: “Wstyd panie prezydencie, wstyd!”

CZYTAJ TAKŻE: Duda o UPA: dla Ukrainy byli bohaterami, bo walczyli z Sowietami

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Proszę Księdza Tadeusza, niech Ksiądz zrozumie, że “zarządzający” niesuwerennym Nadwiślańskim Landem, w.g. słynnego polskiego przysłowia cyt. “tańczą tak jak im zagrają” !
  Teraz są sługami Ukraińców i NIE są zdolni nawet demontażu z elewacji polskiej szkoły popiersia jednego z najbardziej krwawych rzeźników cywilnej bezbronnej polskiej ludności, które powiesiła Rada Miasta Lwowa!
  Gdyby gloryfikatorzy ludobójców powiesili na elewacji żydowskiej szkoły popiersie tego wyjątkowego krwawego bandyty to byłby przysłowiowy KONEC ŚWIATA!!!!!…
  Cuż od nich więcej żądać skoro muszą wykonywać PO-lecenia inaczej PO-zbawiliby ich PO-leceniodawcy “zarządzania” nad PO-Landem!
  Szukaj gogle:
  Szkoła Średnia nr 10 we Lwowie – Wikipedia